Na Świętej Górze, to jest Górze Św. Mikołaja w Gdyni Chyloni, zostało dzisiaj (19 maja) odprawione nabożeństwo majowe w języku kaszubskim.

Słowa litanii loretańskiej do „Swiãti Bòżi Matczi – Królewi Kaszëbów” wybrzmiewają w tym miejscu co roku za sprawą członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Koło Cisowa, którzy przygotowują to nabożeństwo.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia → GALERIA

Fot. Renata Gleinert

 

Święta Góra (Góra świętego Mikołaja, Góra Krzyżowa) – miejsce kultu religijnego w dzielnicy Chylonia. Znajduje się nieopodal ul. Morskiej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Historia tego miejsca sięga według legend czasów średniowiecznych, kiedy to święty Mikołaj (patron rybaków i pasterzy bydła) obrał sobie to cudowne miejsce i obdarzał szczególną łaską tych, którzy go o to prosili. W ówczesnych czasach katolicy ustawili na szczycie wzniesienia niewielką kapliczkę wraz z figurą świętego Mikołaja. Inna nazwa miejsca, tzn. Góra Krzyżowa, pochodzi od corocznej procesji ku czci świętego Mikołaja w dniu 6 grudnia oraz w czasie tzw. Dni Krzyżowych (trzy dni poprzedzające Wniebowstąpienie Pana Jezusa) – pielgrzymki miały wtedy charakter pokutno-błagalny.

W czasach reformacji luteranie parokrotnie niszczyli figurę św. Mikołaja. W jej kilkukrotnym powrocie na wzgórze katolicy dopatrywali się cudu. W końcu figura zaginęła ostatecznie, jednak kult tego miejsca trwał dalej. W 1770 roku sołtys gdyński ufundował nową kapliczkę, w której ponownie stanęła figura św. Mikołaja (figura ta obecnie znajduje się w chylońskim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja). Po 75 latach wspomniana kapliczka została zniszczona przez silne wiatry. Od tego momentu kult tego miejsca zaczął stopniowo zanikać. Przyczyniło się do tego wzniesienie świątyni w Chyloni w 1887 roku.

Pod koniec ubiegłego wieku, w 1995 roku za sprawą chylońskich parafian zaczęto przywracać świetność tego miejsca. Na Świętej Górze znów stanęła figura św. Mikołaja. Postawiono także figurę Matki Boskiej. Zagospodarowano drogę prowadzącą na szczyt wzniesienia.

25 marca 1996 roku po wielu latach przerwy na Świętej Górze odprawiono nabożeństwo. Opisywane miejsce jest szczególnie piękne w porze wiosennej i letniej, kiedy całość otulona jest zielenią. Wierzchołek Świętej Góry stwarza w takiej porze wrażenie swoistej oazy spokoju.

 

Andrzej Busler (Encyklopedia Gdyni, II tom)