W ostatnich dniach w Gdyni odbyły się dwie ważne uroczystości, które łączy ze sobą postać inż. Tadeusza Wendy. Pierwsza z nich miała miejsce w piątek 28 maja i upamiętniła wydarzenie sprzed stu lat, kiedy to (dokładnie 29 maja 1921 r.) ówczesny kapelan Marynarki Wojennej bł. ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń odprawił polową Mszę św. z okazji rozpoczęcia budowy „Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków” zaprojektowanego przez Tadeusza Wendę.

Zarówno Mszę sprzed wieku, jak i zasługi wielkiego inżyniera wspominano podczas rocznicowej Eucharystii w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2 w Gdyni oraz podczas odsłonięcia tablicy na cokole Krzyża Rybackiego (noszącego imię Tadeusza Wendy) przy ul. Waszyngtona 38.

W uroczystościach brał udział m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który podkreślał, że właśnie wokół portu wyrosło nowoczesne miasto, z jakiego dzisiaj są dumni mieszkańcy. Nie zabrakło też przedstawicieli Kaszubów – Kaszubskiego Forum Kultury oraz Gdyńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i jego pocztu sztandarowego.

Wydarzenie zorganizowała Parafia Wojskowa w Gdyni we współpracy z Komendą Portu Wojennego oraz Duszpasterstwem Ludzi Morza – Centrum Stella Maris.

Z kolei 29 maja został odsłonięty pomnik inż. Wendy na Molo Rybackim. Jego twórcami są absolwenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Maciej i Anta Jagodzińscy-Jagenmeer. Artyści podkreślali, że ich dzieło ma ukazywać wizjonerstwo, ruch i wiatr.

W wydarzeniach upamiętniających Tadeusza Wendę wzięły udział jego dwie wnuczki: Hanna Wenda-Uszyńska oraz Krystyna Rykowska. Pierwsza z nich podkreślała swoją radość z tego, że dziadek znalazł sobie miejsce w ukochanej Gdyni i będzie mógł z cokołu oglądać swój port.

W trakcie uroczystości zabrał głos m.in. prezydent Wojciech Szczurek, który wyraził nadzieję, że pomnik pozwoli oddać należny hołd i miejsce w pamięci inż. Wendzie. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli parlamentarzystów, władz samorządowych (Gdynię oprócz prezydenta Szczurka reprezentowała m.in. przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska). Kwiaty pod pomnikiem złożyła m.in. delegacja ZKP Gdynia.

Częścią wydarzeń upamiętniających Tadeusza Wendę był koncert „Gdynia – morze dźwięków”, jaki odbył się w Muszli na placu Grunwaldzkim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obu opisywanych uroczystości: GALERIA

oraz https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/wielki-dzien-wendy,557372

Fot. A. Majkowska

Fot. A. Majkowska