ZRZESZENIE KASZUBSKO-POMORSKIE ODDZIAŁ W GDYNI KASZUBSKIE FORUM KULTURY
serdecznie zapraszają na
Uroczystości Abrahamowe w 98. rocznicę śmierci Antoniego Abrahama

 

Program Uroczystości Abrahamowych:

19 czerwca
– godz. 16.00 – msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu (ul. Płk. Dąbka 1) w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na ich grobie. W dalszej części odsłonięcie kolejnej tablicy historycznej związanej z dziejami Oksywia.

23 czerwca

– godz. 17.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim w Gdyni w 98. rocznicę jego śmierci.
– Symboliczne otwarcie czwartej części wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii.

 

Tablica historyczna związana z dziejami Oksywia
W 2019 roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury wykonało na Cmentarzu Oksywskim szereg prac renowacyjnych grobów: Antoniego Abrahama, Bernarda Chrzanowskiego, ks. Antoniego Muchowskiego oraz ks. Joachima Krupki.

Zwieńczeniem tych działań było przygotowanie tablicy o historii Oksywia, rodów kaszubskich i Antoniego Abrahama. W 2020 roku przygotowaliśmy kolejną tablicę nawiązującą do zasłużonych postaci spoczywających w tym miejscu – Bernarda Chrzanowskiego i ks. Antoniego Muchowskiego. Trzecia tablica, która zostanie odsłonięta 19 czerwca, przybliża dzieje pobliskiej parafii pw. Św. Michała Archanioła – jednej z najstarszych na Pomorzu.

Realizację tego zadania wspomogli: firma Stal Compleks Czesława Toruńczaka, Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC Małgorzaty Bądkowskiej oraz parafia pw. Św. Michała Archanioła – proboszcz ks. kanonik Kazimierz Glama.

Wszystkim firmom, instytucjom i osobom prywatnym składamy serdeczne podziękowania za dalsze prace związane z pielęgnowaniem historii tego miejsca.

Czwarta część wystawy: Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii
Jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2018 roku. Wówczas, dzięki pasji Marcina Scheibe – prawnuka Jakuba i Elżbiety, którzy zostali uwiecznieni na popularnej ławeczce Kaszubów na placu Kaszubskim w Gdyni, powstała ta wystawa. Gdyński miłośnik historii, od wielu lat kolekcjonuje zdjęcia, pocztówki i inne dokumenty związane z placem Kaszubskim i jego okolicami, które udostępnia w internecie na stronie związanej z sercem dawnej Gdyni. Dużą wartością jest to, że Marcin Scheibe nawiązał wiele kontaktów z potomkami rodzin zamieszkującymi dawniej oraz obecnie w tym miejscu, integrując to środowisko.

W tym roku wzbogaciliśmy wystawę o kolejne dziesięć tablic przybliżających następne działy dziejów dawnego serca Gdyni – placu Kaszubskiego i jego okolic.

Wystawa będzie dostępna na placu Kaszubskim do końca lipca 2021 roku.