Wraz z Jarosławem Ellwartem i Andrzejem Buslerm 7 lipca, w środowe, niezwykle deszczowe popołudnie, wędrowaliśmy w stronę wniesienia Donas w Gdyni.

Wzgórze Donas (z niemiecka zwane Donasbergiem) mierzy 205,7 m n.p.m. Nasza grupa dotarła na szczyt idąc żółtym szlakiem pieszym PTTK.

W otoczeniu pięknej przyrody poznawaliśmy historię tej okolicy. Dowiedzieliśmy się m.in., że po I rozbiorze Polski Prusacy podjęli próbę zagospodarowania tej okolicy, sprowadzając tu w 1801 roku ewangelickich osadników. Z czasem większość tych rodzin całkowicie się skaszubiła, przechodzą w wielu przypadkach na katolicyzm. Osada nosiła nazwę Kolonia. Po 1945 r. grunty częściowo przejęło państwo, a częściowo zalesiono. Okolice wzgórza Donas to najmłodsza część Gdyni, tereny te włączono do miasta w 1973 roku.

Ciekawostką jest fakt, że wzgórze Donas w czasie II wojny światowej (wówczas jeszcze niezalesione) stanowiło punkt obserwacyjny i obronny dla wojsk niemieckich. Obecnie na szczycie Donasu znajduje się 70-metrowa wieża telekomunikacyjna z tarasem widokowym.

Zachęcamy do samodzielnych spacerów po tej okolicy, gdyż każdy wędrujący Gdynianin powinien odwiedzić to miejsce.

Zapraszamy też na następny spacer: Oksywskim szlakiem, który odbędzie się 14 lipca o godzinie 17.00, zbiórka przy kościele pw. św. Michała Archanioła.

Galeria zdjęć ze spaceru dostępna jest TUTAJ