W pierwszą środę sierpnia spacerowaliśmy po Wielkim Kacku. Spotkaliśmy się na placu 66. Pułku Kaszubskiego, tuż przy Szkole Podstawowej nr 20.

Andrzej Busler przedstawił historię zasłużonego w bojach 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego. Wspomniał też o patronującym SP nr 20 – II Morskim Pułku Strzelców w Gdyni, który bronił Gdyni i jej okolic w 1939 roku.

Następnie szliśmy zróżnicowaną krajobrazowo częścią miasta. Najpierw ruszyliśmy wzdłuż linii kolejowej (dawnej magistrali węglowej). Jarosław Ellwart opowiadał o ciekawostkach historycznych związanych z jej powstaniem. Dalej minęliśmy Obwodnicę Trójmiasta (przeszliśmy ją pod wiaduktem), która  w latach 70. XX wieku przecięła dawny nasyp linii kokoszkowskiej.

Kierując się szlakiem w stronę Źródła Marii zatrzymaliśmy się przy urozmaiconych przyrodniczo terenach bagiennych oraz na polanie zwanej Końskimi Łąkami. Dotarliśmy do źródła potoku zwanego Źródłem Marii. Poznaliśmy historię powstania znajdującej się tutaj kapliczki. Wiele razy, w ciągu roku, odbywają się tutaj nabożeństwa majowe w języku kaszubskim organizowane przez gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – koło Wielki Kack.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ ze spaceru.

 

Przy placu 66. Pułku Kaszubskiego. Fot. Aleksandra Majkowska

Szlak prowadzi wzdłuż linii kolejowej (dawnej magistrali węglowej), Fot. A. Majkowska

Tereny bagienne są niemałą atrakcją szlaku. Fot. A. Majkowska

Końskie Łąki. fot. A. Majkowska

Wspólne zdjęcie przy Źródle Marii. Fot. A. Majkowska