W Wielkim Kacku przy ul. Starodworcowej (w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 20) 1 września o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość nadania nazwy Parkowi Franciszka Ornassa.
Przy tej okazji zostanie także odsłonięta tablica poświęcona Franciszkowi Ornassowi.

Na uroczystość zapraszają Rada Dzielnicy Wielki Kack oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia.

Franciszek Ornass urodził się 15 kwietnia 1910 r. we wsi Rajkowy w powiecie tczewskim. W 1930 r. ukończył seminarium nauczycielskie w Wejherowie i do wybuchu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Szkole Powszechnej w Wielkim Kacku.
Jako porucznik rezerwy Wojska Polskiego wziął udział w kampanii wrześniowej. Przydzielony do 2 Morskiego Pułku Strzelców uczestniczył w walkach w obronie Gdyni. Ranny na Kępie Oksywskiej został wzięty do niewoli i wywieziony do obozu jenieckiego w Prenzlau. Za powiadomienie przed wojną polskiego wywiadu wojskowego o działaniach niemieckiej V kolumny na terenie Wielkiego Kacka został przeniesiony do KL Stutthof i tam zastrzelony 15 czerwca 1940 r.
Przed wojną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną i społeczną, a pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari za męstwo wykazane w obronie Gdyni we wrześniu 1939 r.