Fot. Dariusz Majkowski

Za nami XXII Zjazd Kaszubów, który odbył się w Pucku. W tym roku Kaszubi świętowali i bawili się na ulicach tego miasta przez dwa dni: 21 i 22 sierpnia.

Pierwszego dnia, jak co roku, na miejsce Zjazdu przyjechał pociąg Transcassubia, którym przybyli Kaszubi m.in. z Chojnic, Brus, Dziemian, Lipusza, Kościerzyny, Somonina, Żukowa, Gdańska, Gdyni i Rumi.

Jednym z ważniejszych wydarzeń Zjazdu jest zawsze przemarsz Kaszubów ze sztandarami, flagami i orkiestrą. Mieszkańcy Pucka i wszyscy odwiedzający miasto mieli okazję podziwiać ten barwny i uroczysty pochód.

Fot. Dariusz Majkowski

Fot. Dariusz Majkowski

 

Ważnym punktem Zjazdu Kaszubów była też msza św., którą odprawiono przy porcie rybackim.

Później na Rynku Miasta odbył się benefis Józefa Roszmana – znanego i cenionego gawędziarza. Następnie nadszedł czas na przegląd zespołów folklorystycznych i koncerty. Na scenie wystąpili m.in.: Weronika Korthals, Natalia Szroeder, Bubliczki i zespół Bliza.

Na scenie przy Zielonej Plaży. Fot. Dariusz Majkowski

Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku zorganizowała spotkania literackie z kaszubskimi pisarzami. W zjazdowym „Ogródku literackim” pojawili się tacy autorzy jak: Tomasz Słomczyński, Adam Hebel, Tatiana Slowi, Magdalena Świerczyńska-Dolot, Aleksandra i Dariusz Majkowscy oraz Artur Jabłoński.

Promocja „Zgubnika” Tatiany Slowi, Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot. Fot. Dariusz Majkowski

Na XXII Zjeździe Kaszubów obecna była też reprezentacja Gdynian. Członkowie gdyńskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przybyli ze swoim sztandarem godnie reprezentując nasze miasto.

Fot. Dariusz Majkowski

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ (Fot. Dariusz Majkowski) i GALERII ZDJĘĆ (Fot. Adam Labhun)

h