Rada Dzielnicy Wielki Kack oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni zapraszają na uroczystość nadania nazwy Parkowi Franciszka Ornassa w Wielkim Kacku, która odbędzie się 1 września o godz. 12.00 w Gdyni Wielkim Kacku przy ul. Starodworcowej (w pobliżu Szkoły Podstawowej  nr 20).

 

Franciszek Ornass był przedwojennym nauczycielem z Wielkiego Kacka oraz żołnierzem Września 1939 roku. Zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica nawiązująca do tej zasłużonej postaci.

Park znajduje się pomiędzy ulicami Nowodworcową i Solną. Na odwiedzających to miejsce czekają zielone tereny w otoczeniu ścieżek spacerowych i wygodnych ławeczek. Drzewa, które rosną w tym parku, przesadzono z terenu pobliskiej budowy ‒ węzła Karwiny. Wykopano przeszło sto młodych drzew, większość trafiła do parku Kolibki, a dwadzieścia trzy z nich znalazły miejsce na ulicy Starodworcowej.

Mieszkańcy otoczyli je troskliwą opieką, a każde z nich otrzymało imię i przydzielonych opiekunów – mieszkańców dzielnicy, którzy systematycznie podlewają przesadzone drzewa. Należy dodać, że utworzenie parku to także inicjatywa mieszkańców Wielkiego Kacka, którzy zgłosili projekt w ramach gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W późniejszym czasie jeden z członków Rady Dzielnicy Wielki Kack – Kajetan Lewandowski wysunął pomysł nadania imienia temu miejscu. Jako patrona zaproponował Franciszka Ornassa, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem przez Radę Miasta Gdyni, która podjęła niebawem uchwałę w tej sprawie.

Franciszek Ornass urodził się 15 kwietnia 1910 roku w Rajkowach (obecnie powiat tczewski) w rodzinie ziemiańskiej jako jeden z ośmiorga dzieci Rozalii i Eugeniusza Ornassów. Początkowo edukacją rodzeństwa zajmował się nauczyciel domowy ‒ guwerner Jabłoński. Później Franciszek uczęszczał do gimnazjum w Tczewie. Po wyjeździe rodziny Ornassów do Wejherowa (wówczas siedziba powiatu morskiego) kontynuował edukację w tamtejszym Seminarium Nauczycielskim, gdzie w 1930 r. uzyskał świadectwo dojrzałości i uprawnienia do nauczania w szkołach powszechnych. Następnie odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy w Śremie (obecnie woj. wielkopolskie). Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Powszechnej w Wielkim Kacku (obecna dzielnica Gdyni, wówczas należąca do Chwaszczyna). Obok pracy pedagogicznej zaangażował się w działalność polityczną i społeczną ‒ został niezwykle aktywnym członkiem Polskiego Związku Zachodniego. 

Jako porucznik rezerwy Wojska Polskiego wziął udział w kampanii wrześniowej. Przydzielony do 2. Morskiego Pułku Strzelców uczestniczył w walkach w obronie Gdyni. Ranny na Kępie Oksywskiej został wzięty do niewoli i wywieziony do obozu jenieckiego w Prenzlau. Za powiadomienie przed wojną polskiego wywiadu wojskowego o działaniach niemieckiej V kolumny na terenie Wielkiego Kacka został przeniesiony do KL Stutthof i tam zastrzelony 15 czerwca 1940 r.

Zachęcamy do przeczytania artykułu Andrzeja Buslera, w którym autor prześledził życie i losy wojenne Franciszka Ornassa Franciszek Ornass (1910-1940) – obywatel, nauczyciel i żołnierz

Nagrobek Franciszka Ornassa na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Fot. Andrzej Busler