Naszą wanogę rozpoczęliśmy ją od odwiedzenia Kwatery Obrońców Ojczyzny, gdzie spoczywają bohaterowie, którzy bronili Gdynię w 1939 roku. Fot. A. Majkowska

Podczas ostatniego tegorocznego letniego spaceru po Gdyni odwiedziliśmy Cmentarz Witomiński.

Spacer odbył się 1 września. Naszymi przewodnikami byli Andrzej Busler i Jarosław Ellwart. Wraz z ponad 60-osobową grupą wędrowaliśmy alejkami cmentarza odwiedzając groby tych, którzy niegdyś byli częścią naszego miasta i wnieśli potężny wkład w jego rozwój, a czasem także obronę.

Na Cmentarzu Witomińskim znajdują się m.in. groby: Jana Radtkego – pierwszego wójta Gdyni, ks. Wojciecha Surmana, organizatora parafii na Grabówku, prezydent Gdyni Franciszki Cegielskiej (pierwszej prezydent Gdyni po 1990 roku) czy Danuty Baduszkowej-Korzeniowskiej. Podczas naszej wędrówki nie mogło zabraknąć tematu i grobów ofiar Grudnia 1970. To właśnie na tym cmentarzu chowano pod osłoną nocy i w obstawie Milicji Obywatelskiej robotników i uczniów poległych w Gdyni w czasie Czarnego Czwartku.

Swoje pomniki i groby mają też ofiary katastrof morskich statków pływających pod polską banderą lub z polskimi załogami – m.in. promu MS Jan Heweliusz, MS Busko Zdrój Nysa i MS Leros Strenght. To także historia naszego miasta.

Spacer zakończyliśmy przy grobie mjr. Leona Kowalskiego – pierwszego dowódcy 66 Pułku Kaszubskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział podczas tegorocznej edycji spacerów historyczno-krajoznawczych po Gdyni organizowanych przez Kaszubskie Forum Kultury. Było nam bardzo miło wspólnie podążać z Państwem  ścieżkami naszej ukochanej Gdyni!

Na kolejną edycję zapraszany już w 2022 roku.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ

Grób śp. Danuty Baduszkowej-Korzeniowskiej. Fot. A. Majkowska

Grób śp. Franciszka Tredera, twórca Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Fot. A. Majkowska

Grób śp. Franciszki Cegielskiej. Fot. A. Majkowska