Partnerzy projektu Bëlny Mecenas. Fot. Archiwum MW

7 września 2021 roku w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni odbyło się spotkanie inaugurujące projekt Bëlny Mecenas – Prawniczy Program Stażowy / Mecenas Prawniczy Program Stażowy.

Będzie on adresowany do studentów WSAiB w najbliższym roku akademickim. Jest to ciekawy i innowacyjny przykład współpracy sektora przedsiębiorców ‒ czterech trójmiejskich kancelarii prawniczych: INTESA Małkowski Wojdak i Partnerzy Radcowie Prawni z Gdańska, Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Jacek Jerzemowski z Gdańska, Żuraw Gierszewski spółka jawna z Gdańska oraz Burzak Okoń i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych spółka komandytowa z Gdyni z sektorem pozarządowym ‒ Nadbałtyckim Stowarzyszeniem „Trans-Misja”, Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddziałem w Gdyni oraz Kaszubskim Forum Kultury. Ostatnim niezwykle ważnym partnerem scalającym te działania jest Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, a w szczególności Wydział Prawa i Administracji tej uczelni.

Dziekan Wydziału Prawa i Administracji dr Paweł Chyc oraz Krzysztof Koruba, prezes Stowarzyszenia Nadbałtyckie Stowarzyszenie Trans-Misja. Fot. Archiwum MW

Przemawia mec. Marek Małkowski z kancelarii INTESA. Fot. Archiwum MW

Mec. Jacek Jerzemowski podczas wystąpienia. Fot. Archiwum MW

Mec. Małgorzata Okoń podczas podpisywaniu porozumienia. Z kancelarii Burzak Okoń obecny był również mec. Krzysztof Szumiło. Archiwum MW

Jeden z głównych pomysłodawców projektu – mec. Michał Widawski. Fot. Archiwum MW

Prezesi ZKP i KFK w Gdyni: Franciszek Gurski i Andrzej Busler. Fot. Archiwum MW

Dr Wojciech Gierszewski rodem z bytowskich stron, podpisujący porozumienie o współpracy. Fot. Archiwum MW

Głównym celem projektu jest stworzenie uzupełniającej oferty edukacyjnej dla studentów prawa i administracji z naciskiem na praktyczną stronę zawodu w różnych aspektach związanych z tą dziedziną – prawem autorskim, dotyczącym nieruchomości, spółek itp. Ta różnorodna oferta wynika z faktu, że każda z powyższych kancelarii specjalizuje się w innej dziedzinie prawa. Twórcy projektu Bëlny Mecenas związali bardzo mocno swe działania z szeroko pojętą kaszubszczyzną. Część wykładów będzie związana z jej obecnym statusem prawnym, a także różnymi systemami, które funkcjonowały na terenie Kaszub m.in. w państwie pruskim oraz dawnych, niefunkcjonujących już zwyczajach, np. prawo sztrądowe. Studenci otrzymają także wiele wiedzy o współczesnych Kaszubach – literaturze, mediach, instytucjach kultury itp. Obecnie powstaje kaszubskojęzyczna wersja strony internetowej promującej projekt.

Podczas inauguracji projektu i podpisania porozumienia w sprawie współpracy gospodarzem spotkania był dziekan Wydziału Prawa i Administracji WSAiB dr Paweł Chyc. Szczegóły planowanych działań przedstawili ich główni pomysłodawcy ‒ Krzysztof Koruba, prezes Stowarzyszenia Nadbałtyckie Stowarzyszenie Trans-Misja i mec. Michał Widawski. W dalszej części nastąpiła prezentacja partnerów merytorycznych i podpisywanie umowy, które zakończono wspólnym zdjęciem. Bogaty materiał związany z tym innowacyjnym projektem przygotował Robert Groth z Redakcji Kaszubskiej Radia Gdańsk.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii Zdjęć