4 września grupa hafciarek skupiona wokół Kaszubskiego Forum Kultury udała się na wycieczkę szlakiem haftu kaszubskiego. 

Pierwszym miejscem, które odwiedziły był zamek w Krokowej, gdzie odbywa się wystawa: Barokowe inspiracje. Złotnice Danuty Niechwiadowicz.

Ta wybitna mistrzyni haftu kaszubskiego, nagradzana w licznych konkursach, mentorka i nauczycielka, od wielu lat współpracuje z Kaszubskim Forum Kultury i gdyńskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W naszej siedzibie prowadzi warsztaty haftu czepcowego (złotnicy). Warto wspomnieć, iż jej podopieczne są laureatkami najważniejszych konkursów hafciarskich na Kaszubach.

Spotkanie z Danutą Niechwiadowicz w posiadłości rodziny von Krockow było okazją do pogratulowania wystawy w tak wyjątkowej scenerii. Fot. Renata Gleinert

Szaty liturgiczne w skarbcu sióstr benedyktynek w Żarnowcu. Fot. Renata Gleinert

Kolejnym miejscem, w którym odkrywano ślady kaszubskiego haftu był gotycki kościół pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu oraz klasztor benedyktynek. W skarbcu podziwiano m.in. barokowe naczynia i szaty liturgiczne, przywołując jednocześnie kompozycje hafciarskie Danuty Niechwiadowicz, która nie ukrywa, iż jej inspiracje sięgają właśnie żarnowieckich zabytków.
Jak napisała w specjalnym folderze wydanym na potrzeby ekspozycji kuratorka wystawy dr Danuta Detlaff: Prezentacja na Zamku w Krokowej w Salonie Gdańskim „złotnic” autorstwa Gdańszczanki Danuty Niechwiadowicz jest kolejną propozycją korelacji źródeł kultury ze współczesną ofertą uczestnictwa w kulturze Twórcy i Odbiorcy sztuki, świadomie sięgających do korzeni dziedzictwa pomorskiego.

Odwiedzono także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Wycieczka dotarła również do Lasów Piaśnickich. Tam uczczono pamięć pomordowanych zapalając znicze na Grobie Gdynianina oraz minutą ciszy.

Wystawa Barokowe inspiracje. Złotnice Danuty Niechwiadowicz na zamku w Krokowej finiszuje, dlatego zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć oraz przeczytania artykułu Andrzeja Buslera: Złotnica na Zamku w Krokowej.