W ramach współpracy z Fundacją „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego w Kaszubskim Forum Kultury powstał cykl filmów „Autorytety”, nawiązujący do idei bliskich Lechowi Bądkowskiemu (1920‒1984) ‒ żołnierzowi, pisarzowi i działaczowi kaszubsko-pomorskiemu. Przygotowano je z myślą o kolejnych pokoleniach Pomorzan.

Wykłady wygłosili m.in. córka Lecha Bądkowskiego – Sławina Kosmulska, prof. Daniel Kalinowski, prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prof. Aleksander Hall, dr Dorota Strzałkowska, Ewelina Stefańska, dr Grzegorz Grzelak, Ranko Hoffmann. Prelegentami byli również przedstawiciele Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni: Andrzej Busler i dr Dariusz Majkowski, którzy rozmawiali na temat: Wpływ aktywności literackiej Lecha Bądkowskiego na promocję Kaszub i Pomorza. Omawiali zarówno publikacje współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jak i jego tłumaczenie na język kaszubski „Życia i przygód Remusa” czy organizację Spotkań Literackich we Wdzydzach Kiszewskich. Nie zabrakło też wątku promowania przez Bądkowskiego kaszubskich literatów.

Wszystkie filmy przygotowane w ramach projektu „Autorytety” można oglądać na kanale YouTube Fundacji „Samorządność” https://www.youtube.com/playlist?list=PLxUcLxeacftnK8QYYXogtXSaU1Jfyhqza.

Serdecznie zapraszamy do oglądania i poznawania biografii oraz dokonań Lecha Bądkowskiego dla Kaszub i Polski.