Fot. Andrzej Busler

W sobotę 15 stycznia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż wystawy pt. „Złotem i srebrem haftowane”. Składają się na nią prace wykonane techniką haftu nakładanego szychem, tzw. złotnicy. Zaprezentowane zostały w postaci wielu elementów dawnej i współczesnej garderoby: czepców, torebek, pasów itp.

Inicjatorką i pomysłodawczynią wystawy jest Danuta Niechwiadowicz, która prowadzi od wielu lat kurs złotnicy również w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni. To m.in. jej prace (a także innej mistrzyni tego haftu Ireny Szczepańskiej i ich uczennic) można podziwiać w Kartuzach.

Dodajmy, że KFK jest współorganizatorem tego wydarzenia (wraz z kartuskim Muzeum, Klubem Haftu „Tulpa” z Wejherowa i Klubem Siedmiu Kolorów działającym przy gdańskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego).

W uroczystości wzięli udział m.in. Piotr Karczewski, doradca prezydenta RP, Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, Andrzej Busler, prezes Kaszubskiego Forum Kultury, Barbara Jaedtka-Walaszkowska, prezes Klubu Tulpa z Wejherowa, Aleksandra Heimowska-Zadrożna, prezes Klubu Siedmiu Kolorów z Gdańska, Ewa Gilewska i Barbara Maciejewska ‒ etnografki z Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Etnografii), Alicja Serkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Wojciech Konkel, prezes ZKP Gdańsk.

Obecna wystawa jest pewnym pomostem pomiędzy dawnymi czasami a współczesnością. Na uwagę zasługuje kunszt artystyczny wszystkich prezentowanych prac, które wychodzą daleko poza ramy powszechnie znanej twórczości ludowej związanej z różnymi szkołami haftu kaszubskiego. W ostatniej dekadzie, trzy ośrodki: w Gdyni, Gdańsku i Wejherowie podjęły się niełatwej sztuki odtworzenia tej pięknej dziedziny. Po upływie tego dziesięciolecia można stwierdzić, że dzięki mistrzyniom kaszubskiej złotnicy i ich uczennicom dotykamy nowych przestrzeni. To swoista ewolucja kaszubskiej złotnicy – mówi Andrzej Busler, prezes KFK.

Wystawę można oglądać do 15 kwietnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć » GALERIA

Fot. Andrzej Busler

 

 

Fot. Andrzej Busler