Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W Senacie RP prezentowana jest wystawa „Felix Cassubia – Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!„. Powstała ona z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny, przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, a przygotowana została przez Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Prezentuje m.in. historię Kaszubów, dzieje naszej literatury oraz opowiada o współczesnym ruchu kaszubskim i aktywności kulturalnej Kaszubów. Pojawiła się też plansza o związkach kaszubsko-ukraińskich.

Otwierając wystawę marszałek Tomasz Grodzki zauważył, że „był w historii taki moment, kiedy dziedzictwo kaszubskie obejmowało gigantyczny obszar sięgający aż po moje rodzinne miasto Szczecin, czego skromnym wyrazem było np. to, że XX Dyktando Kaszubskie odbyło się w Szczecinie”.

Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego Kazimierz Kleina zauważył, że nazwa wystawy – „Felix Cassubia” nawiązuje do słów hymnu diecezji kamieńskiej i przypomina o trwaniu Kaszubów już od średniowiecza.

O tej średniowiecznej historii mówił również prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, który przypomniał, że nazwa Kaszuby po raz pierwszy pojawiła się w bulli Grzegorza IX w 1238 r.

Wystawa Felix Cassubia będzie wkrótce prezentowana również w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni.

Źródło: archiwum Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Źródło: archiwum Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Źródło: archiwum Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Źródło: archiwum Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego