26 marca br. Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni zorganizowało wyjazd do Gdańska dla grupy uchodźców z Ukrainy, którzy mieszkają w ostatnim czasie w Przystani Lipowa na gdyńskim Fikakowie.

Podczas kilkugodzinnego spaceru przybliżyliśmy główne atrakcje Starego i Głównego Miasta Gdańska. Poza nimi przygotowaliśmy także część praktyczną, czyli wizytę na dworcu kolejowym, gdzie przekazaliśmy informacje o komunikacji po Trójmieście z naciskiem na Szybką Kolej Miejską. Przewodnikami po Gdańsku byli: Andrzej Busler, Franciszek Gurski, Małgorzata Bądkowska, Aleksandra Koruba i Kazimierz Topoliński. Ostatnim punktem naszej wanogi była wizyta w siedzibie Zarządu Głównego ZKP przy ul. Straganiarskiej i Tawernie Mestwin, gdzie na naszych gości czekał niewielki poczęstunek oraz książki – bajki w języku ukraińskim, które otrzymaliśmy w darze z inowrocławskiej drukarni TOTEM.

Dziękujemy za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: gdyńskiej radnej Annie Szpajer, dyrektorowi biura ZG ZKP – Łukaszowi Richertowi i wspomnianej drukarni TOTEM. Szczególne podziękowania kierujemy do Tani Kantor, która pełniła funkcję tłumaczki.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

 

Ruszamy z gdyńskiej Przystani „Lipowa”. Fot. Anna Szpajer

Fot. Anna Szpajer

Fot. Anna Szpajer

Praktyczny aspekt naszej wycieczki – wizyta na dworcu. Fot. Małgorzata Bądkowska

Opowiadamy o Gdańsku. Fot. Małgorzata Bądkowska

Kaszubsko-ukraińska grupa nad Motławą. Fot. Małgorzata Bądkowska

Najdzielniejszy uczestnik wycieczki – 5-miesięczny Lew z Krzywego Rogu na Ukrainie. Fot. Anna Szpajer

Nasza tłumaczka– Tania Kantor. Fot. Małgorzata Bądkowska

W Tawernie Mestwin. Fot. Małgorzata Bądkowska