Fot. A. Majkowska

10 kwietnia w sali Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni odbył się koncert charytatywny „Kaszubi Ukrainie” zorganizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Gdynia”, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury.

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się m.in. Adam Wika-Czarnowski – starszy gdyńskiego Cechu, Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, radny Rady Miasta Gdyni – Zenon Roda, Józef Szyłejko – prezes Towarzystwa Wilna i Ziemi Wileńskiej i Jerzy Andrzejewski – prezes Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wśród publiczności była również 20-osobowa grupa z Ukrainy.

Fot. A. Majkowska

 

 

Fot. R. Gleinert

Koncert otworzył prezes Kaszubskiego Forum Kultury ‒ Andrzej Busler, który wielokrotnie nawiązywał w swym wstępie do znaczenia tożsamości ukraińskiej, polskiej, kaszubskiej i gdyńskiej. W dalszej części głos w imieniu społeczności ukraińskiej zabrała Mirosława Mzokowa-Mroczek, pochodząca z Krymu, a od dekady mieszkająca w Gdyni, która nawiązała do pomocy Ukrainie.

Fot. A. Majkowska

Fot. A. Majkowska

Fot. A. Majkowska

Fot. A. Majkowska

Po tej części odbył się godzinny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia” pod kierownictwem Danuty Powalisz i Agnieszki Bradtke, który zaprezentował pieśni kaszubskie, gdyńskie i piękną pieśń Podaj rękę Ukrainie.

Fot. A. Majkowska

Podczas koncertu prowadzono zbiórkę publiczną dla Ukrainy prowadzoną przez ZG ZKP. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się społecznie w organizację koncertu. Szczególne podziękowania kierujemy do Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości za bezpłatne udostępnienie sali oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia” za piękną, muzyczną wędrówkę.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii Zdjęć:

Koncert „Kaszubi-Ukrainie” cz. 1 

Koncert „Kaszubi-Ukrainie” cz. 2