Fot. A. Majkowska

W dniu 6 maja, w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni odbył się wernisaż wystawy „Wycinanka po kaszubsku Elżbiety Gniazdowskiej”.

Spotkanie poprowadził Andrzej Busler, prezes KFK, który przywitał zaproszonych gości, wśród których pojawili się: senator RP Sławomir Rybicki – członek Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krokowej Maria Szweda-Ciskowska, wiceprezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krokowej Urszula Marszall oraz radny Miasta Gdyni Zenon Roda.

Fot. A. Majkowska

O pracach Elżbiety Gniazdowskiej opowiedziała Aldona Czerwińska – miłośniczka literatury i sztuki, animatorka kultury w gminie Krokowa, a prywatnie przyjaciółka artystki.

Fot. A. Majkowska

Wydarzenie uświetnił koncert Krystyny Fetisowej, utalentowanej mieszkanki Kartuz pochodzenia ukraińskiego (obecnie studiuje na Uniwersytecie Gdańskim) oraz Oliwii Kostewicz, która jako absolwentka Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kartuzach rozwija swoją pasję muzyczną. Artystki wykonały kilka ballad ukraińskich.

Fot. A. Majkowska

Fot. A. Majkowska

Jak przystało na wernisaż, przybyli goście mieli okazję podziwiać barwne kompozycje wykonane techniką wycinanki, w których autorka wykorzystała motywy haftu kaszubskiego. Warto podkreślić, że Elżbieta Gniazdowska jest jedną z nielicznych artystek two­rzących wycinankę na Kaszubach. Jak zapowiada, już wkrótce poszerzy swoją kolekcję nowymi pracami.

Zapraszamy do naszej siedziby przy al. Piłsudskiego 18. Wystawę wycinanek można oglądać do 15 czerwca.

Zachęcamy też do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ

Elżbieta Gniazdowska urodziła się w Koszalinie, jednak z czasem zamieszkała na terenie powiatu puckiego: najpierw w Krokowej, a później w Karwieńskich Błotach Drugich. Jest absolwentką Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera rolnictwa w 1978 r. Zawodowo związana była z oświatą, najpierw jako nauczyciel, a później dyrektor szkoły w Kłaninie. Od 2006 roku przez dwa lata pełniła funkcję wicestarosty Powiatu Puckiego. Wszystkie te obowiązki nie ugasiły w niej jednak pasji twórczej.

Wycinanka to jedna z wielu dziedzin sztuki, którymi zajmowała się na przestrzeni lat. Zanim podjęła się tworzenia wycinanki kaszubskiej, prezentowała odmiany łowickie i kurpiowskie. Tworząc wycinanki w stylistyce kaszubskiej, autorka wyko­rzystała popularne motywy haftu kaszubskiego różnych szkół, jednak jej główną inspiracją jest szkoła pucka. Pojawiają się zatem elementy zdobień takich jak mikołajek nadmorski, sieci i fale. W pracach autorki można zaobserwować również liczne tulipa­ny, granaty czy dzwoneczki. Pojawiają się też motywy zwierzęce, np. koguty (popularne w wycinance łowickiej) lub bociany. Bardzo ciekawie prezentują się wycinanki centralne, których bohaterką jest Matka Boska Swarzewska, otoczona kaszubskimi wzorami (kwiatami oraz liśćmi akantu).