Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni zapraszają na spotkanie autorskie z Alicją Balcerzak.

Głównym tematem będzie publikacja „Niewymazane z pamięci”. Rozmowę z autorką przeprowadzi Andrzej Busler. Fragmenty książki zaprezentują: Tatiana Slowi – dziennikarka Radia Gdańsk oraz literaturoznawca dr Dariusz Majkowski.

Spotkanie odbędzie się 16 września o godz. 17.00 w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18).

„Niewymazane z pamięci” to pomorska historia mająca swe korzenie w czasach II wojny światowej. Autorka opisuje wspomnienia Brygidy i historię Konrada, kobiety i mężczyzny, Niemki i Polaka. Łączy ich Darłowo oraz nauczycielski zawód jaki uprawiali z pasją. Po latach, oboje są osobami uhonorowanymi medalami Zasłużonych Dla Miasta Darłowa. Na nich obojgu swoje piętno odcisnęła II wojna światowa i związane z nią przeżycia. Publikacja Alicji Balcerzak jest świadectwem dramatycznych doświadczeń, próbą ocalenia od zapomnienia, uporządkowania i zapisania przeszłości. Ta książka, to także świadectwo tego, że miarą człowieka jest jego ciągłe zmaganie się z losem.
Więcej o książce można przeczytać w artykule Andrzeja Buslera – wejdź tutaj.

Alicja Balcerzak – doktorantka Akademii Pomorskiej w Słupsku. Aktualnie polonistka Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Kolegium Nauczycielskiego w Koszalinie oraz Akademii Pomorskiej. Na studiach magisterskich publikowała w czasopiśmie studenckim „Słupnik”. W latach 2013-2017 uczestniczyła w festiwalu „Media i Sztuka” jako konferansjerka. Współtwórczyni i reżyserka „Teatru w kinie”. Organizatorka spotkań autorskich i konferencji naukowych. Dwukrotna beneficjentka programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”. Autorka artykułów w pracach zbiorowych.

 

Niewymazane z pamieci