Gdyńska wystawa w KFK

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii”. Jest to kontynuacja projektu zapoczątkowanego w 2018 roku. Wówczas, dzięki pasji Marcina Scheibe – prawnuka Jakuba i Elżbiety, którzy zostali uwiecznieni na popularnej ławeczce Kaszubów na placu Kaszubskim w Gdyni powstała wspomniana ekspozycja. Gdyński miłośnik historii, od wielu lat kolekcjonuje zdjęcia, pocztówki i inne dokumenty związane z placem Kaszubskim i jego okolicami, które udostępnia w internecie na stronie związanej z sercem dawnej Gdyni. Dużą wartością jest to, że Marcin Scheibe nawiązał wiele kontaktów z potomkami rodzin zamieszkującymi dawniej oraz obecnie w tym miejscu, integrując to środowisko.
Wystawa jest poszerzana co roku o kolejne tablice, które są prezentowane w porze letniej na placu Kaszubskim w Gdyni.
Obecnie przedstawiamy część wystawy w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marszałka Piłsudskiego 18). Znajdziecie tam Państwo najnowsze tablice związane z historią Szkoły Podstawowej nr 21 znajdującej się w pobliżu historycznego miejsca oraz część materiałów dotyczących dawnej historii placu Kaszubskiego i jego okolic.

Wystawa będzie dostępna do końca października br. Organizatorami są: Kaszubskie Forum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Rada Dzielnicy Kamienna Góra. Scenariusz, dobór materiałów i opisy: Marcin Scheibe i Andrzej Busler.

Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii

Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii