14 października br. na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni odbyła się rocznicowa uroczystość w hołdzie 66 Pułkowi Kaszubskiemu i jego pierwszemu dowódcy majorowi Leonowi Kowalskiemu. W jej obchodach wzięli udział przedstawiciele zarządów: Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału w Gdyni oraz Kaszubskiego Forum Kultury. Senatora RP Sławomira Rybickiego – członka Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego reprezentował jego asystent Adam Labuhn, natomiast władze Miasta Gdyni – radny Rady Miasta Zenon Rode.

Leon Kowalski urodził się 2 października w 1882 roku w Rombarku na Pomorzu. Ten dziennikarz i właściciel drukarni w Starogardzie Gdańskim, prowadził równocześnie szeroką działalność na rzecz podtrzymania polskości w zaborze pruskim. W 1919 roku powrócił z frontu I wojny światowej do odzyskującej niepodległość ojczyzny, wstępując do Wojska Polskiego.

8 października 1919 r., porucznik Leon Kowalski rozpoczął formowanie Kaszubskiego Pułku Strzelców Pomorskich w garnizonie Poznań. Ciekawostką jest fakt, że w szeregi Pułku przyjmowano wyłącznie kawalerów, pochodzących w większości z Kaszub. W czerwcu 1920 roku Pułk został wysłany na front wojny polsko-bolszewickiej, gdzie w walkach pod Bobrujkami, w ofensywie sierpniowej znad Wieprza oraz bitwie o Horodec wsławił się odwagą i walecznością. Żołnierze 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty słynęli z wielkiej woli walki i niezłomności, budząc popłoch i duże straty w szeregach bolszewickich. Zdarzały się przypadki, że oddziały bolszewickie wiedząc, że w ich pobliżu stacjonuje 66 Pułk Kaszubski unikały walki. Jako znak rozpoznawczy, od początku istnienia, żołnierze Kaszubskiego Pułku Piechoty na kołnierzach kurtek i płaszczy umieszczali symbol Kaszub – czarnego gryfa ze złotymi szponami i w złotej koronie. Kolejnym wyróżnikiem były komendy wykonywane w języku kaszubskim.

W 1921 roku Leon Kowalski w randze majora przeszedł w stan spoczynku i pracował w administracji państwowej jako starosta świecki, kartuski i kościerski. Swoje dalsze życie związał z Gdynią, gdzie powrócił do działalności edytorskiej i księgarskiej. Zmarł w 1952 roku i spoczął na Cmentarzu Witomińskim. 66 Pułk Kaszubski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w czasie międzywojnia stacjonował w Chełmnie na Pomorzu, swój szlak bojowy i istnienie zakończył w 1939 roku w bitwie nad Bzurą.

Więcej informacji o 66 Pułku Kaszubskim znajdziecie Państwo – tutaj.

Więcej zdjęć z uroczystości znajduje się w naszej GALERII.

Fot. Renata Gleinert

 

 

Fot. Renata Gleinert