„Ùczimë so jeden òd drëdżégò” – ta myśl przyświeca już od dłuższego czasu inicjatorom i organizatorom konferencji dla nauczycieli regionalistów. Ostatnia – i to bardzo udana ‒ odbyła się w Gdyni, 25 listopada br. z inicjatywy lidera Rady Oddziałów Nordowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Andrzeja Buslera – przedstawiciela głównego organizatora wydarzenia i jednocześnie prowadzącego całą uroczystość.

‒ Pragnę bardzo zintensyfikować działania sprzyjające edukacji nauczycieli, zwłaszcza zależy mi na północy Kaszub – podkreśla gdyński działacz ZKP. Mamy w Gdyni duże możliwości. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, która bardzo sprzyja działaniom na rzecz języka kaszubskiego – dodaje.

Rzeczywiście, warunki na uczelni do takich działań, są wymarzone – świetnie wyposażone aule i sale ćwiczeniowe. Przybyło ponad 50 osób z dużej części regionu. Wszyscy w różny sposób zaangażowani w zachowanie i rozwój języka kaszubskiego, nie wyłączając kierownictwa uczelni.

‒ Nie pochodzę z Kaszub, ale region ten jest mi bardzo bliski. Przez kilka lat mieszkałem w okolicach Pucka. Tam spotkałem się z żywą kaszubszczyzną. Bardzo zaprzyjaźniłem się z tymi ludźmi i tym językiem. Mogę z dumą powiedzieć, że obecnie wszystko rozumiem po kaszubsku – nie krył zadowolenia rektor, dr Tomasz Białas.

Współorganizatorami wydarzenia były oddziały ZKP z Banina i Gdyni, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli reprezentowany przez dyrektora placówki, Wojciecha Jankowskiego oraz Kaszubskie Forum Kultury z Gdyni.

Trzeba wspierać nauczycieli. Obszar edukacji regionalnej jest dla nas bardzo ważny. W szczególności tu, w Gdyni, która wyrosła przecież na kulturowym podglebiu kaszubskim  – podkreślał dyrektor Wojciech Jankowski.

Ten fakt doskonale wykazały materiały filmowe zaprezentowane podczas prelekcji dra Eugeniusza Pryczkowskiego. Przygotował on filmy dokumentalne z okresu międzywojnia, w tym dwa dotyczące Kongresu Eucharystycznego w Gdyni i dożynek kaszubskich w Cisowej. Okazało się, że były zupełnie nieznane uczestnikom, mimo że można już je od pewnego czasu odszukać w internecie. Podobnie było z innymi filmami, np. „Na Kaszubach” czy „Nad Bałtykiem zielonym”. O tym, że nie jest aż tak trudno nauczyć się języka kaszubskiego przekonywał na ekranie aktor Sebastian Fabijański, który znakomicie operował kaszubszczyzną w trzech przedstawionych filmikach promujących wielką produkcję filmową ostatnich lat ‒  „Kamerdynera”.

Skoro Fabijański potrafił się nauczyć, to ja również umiem – zauważył licealista z Kartuz, który być może już za kilka lat podejmie dzieło nauczania innych języka kaszubskiego w szkołach. Od wielu lat czyni to dr Elżbieta Bugajna, właśnie w okolicach Kartuz, która – mimo że należy do grona najlepszych specjalistów w tej materii – nie ukrywała, że na konferencji poznała bardzo dużo nowych informacji, zwłaszcza związanych z filmem o Kaszubach. W oparciu o podobne produkcje realizowane przed kilkoma laty w Twojej Telewizji Morskiej odbyła się część warsztatowa, która przyniosła ich uczestnikom sporo radości.

Po pierwsze zmierzyli się na nich z materią kaszubskiego słowa, po wtóre wykazali się aktorskimi umiejętnościami. Ponadto praktycznie zweryfikowali zasadność programu „Laboratoria przyszłości”. Każda szkoła ma od niedawna komplet profesjonalnych narzędzi do nagrań, które zdecydowanie warto wykorzystywać, o czym kompetentnie przekonywał także red. Robert Groth.

To jest świetna pomoc. Staram się jak najczęściej wykorzystywać ja do celów edukacyjnych. Dzięki temu udaje się odkrywać w uczniach różne dodatkowe możliwości, zwłaszcza aktorskie, także językowe – podkreśla Elżbieta Pryczkowska, propagator projektu i metodyk nauczania języka kaszubskiego przy GODN.

Ciekawe efekty aktorsko-językowych działań warsztatowych wszyscy mogli obejrzeć na ekranie tuż przed zakończeniem sympozjum. Natomiast już wkrótce pojawią się na stronie akademiakaszubska.com, gdzie można już znaleźć multum materiałów pomocowych do nauki kaszubskiego.

Konferencji w Gdyni towarzyszyły dwa wydarzenia: Spotkanie Młodych Kaszubów oraz finał Konkursu „Na najpiękniejsze wykonanie pieśni o gen. Józefie Wybickim”. W ramach tego pierwszego, do Gdyni przybyło około 30 przedstawicieli młodego pokolenia. Silne reprezentacje przyjechały z I Liceum ogólnokształcącego w Kartuzach wraz z nauczycielką Karoliną Serkowską-Sieciechowską, a także z Powiatowego Zespołu Szkół w Przodkowie wraz z nauczycielką Dorotą Wilczewską. Jedni i drudzy wzięli udział w warsztatach językowych.

Ja od dłuższego czasu promując język kaszubski staram się wprowadzać w lżejszej formie z dawką humoru w internecie. Jednocześnie postanowiłam także, że podejmę studia na Etnofilologii Kaszubskiej – podkreślała Karolina Stankowska, słynna kaszubska influencerka, która także była obecna na piątkowym spotkaniu w Gdyni.

Równie znakomite świadectwo przekazała młodym utalentowana pisarka Zofia Turzyńska z Ramlejów pod Goręczynem. Jest ona uczennicą X LO w Gdyni (niemal po sąsiedzku z WSAiB). Niedawno ukazała się  jej debiutancka powieść „Wybierz białego wilka”. Książka już odniosła spory sukces, tak że już wkrótce ma ukazać się kolejna powieść młodej pisarki z Kaszub.

Wszystko zaczęło się w pandemii. Trochę się nudziłam i zaczęłam pisać. Jest to właściwie spełnienie moich pragnień, gdyż uwielbiam czytać. Generalnie uwielbiam literaturę, a moim literacki idolem jest Henryk Sienkiewicz – wyjaśniała uzdolniona literatka z Kaszub.

W ramach finału konkursu na „Najpiękniejsze wykonanie pieśni o gen. Józefie Wybickim” jury w składzie: Jerzy Stachurski – przewodniczący, dr Dariusz Majkowski, Andrzej Busler i Gracjan Fopke przyznało nagrody w następujących kategoriach:

Kategòriô spòdlecznëch szkòłów:

  • I môl: ex aequo „Chmielanki” z SP Chmielno, „Spiéwné Kwiôtczi” z Banina,
  • II môl: ex aequo „Skòwrónczi” z SP Dzierżążno, Lidia Szałkowska i Iga Zwara – SP nr 2 Żukowo,
  • III môl: ex aequo SP Wrzeście, „Lëzéńsczé Zwónuszczi” z SP Luzino.

Wëprzédnienia:

Damian Zander – SP im. JPII w Nożynie i Klaudia Grabowska – SP Lisie Jamy.

Kategòriô pònadspòdlecznëch i ùstnëch:

  • I môl: Karno „Welewetka” z Gdyni,
  • II môl: Katarzyna Kuczkowska z Sierakowic,
  • III môl: LO Kartuzy.

Grand Prix: „Mòdré Zwónczi” z SP Mirochòwò

 

Wszystkie zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w naszej GALERII. 

Zdjęcia: Natalia Drężek, Robert Groth