W sobotę, 14 stycznia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zostało zorganizowane Święto Złotnicy ‒ tego dnia otwarto wystawę prac wykonanych techniką haftu nakładanego szychem oraz haftem cieniowanym. Kaszubskie Forum Kultury, będące partnerem wydarzenia, reprezentował prezes Andrzej Busler oraz oczywiście uczestniczki warsztatów, które odbywają się od wielu lat w naszej siedzibie.

Na wystawie znalazły się m.in. prace mistrzyni haftu Danuty Niechwiadowicz, która prowadzi wspomniane zajęcia, a także jej uczennic: Izabeli Denc, Agnieszki Sosnowskiej-Morawskiej, Marioli Pankau, Beaty Butowskiej i absolwentki jednej z pierwszych edycji naszego kursu Ireny Peplińskiej.

Na wystawie zaprezentowano pięknie zdobione czepce, krawaty, torebki, sakiewki, szkatułki i inne przedmioty użytkowe oraz biżuterię.

Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Danutą Niechwiadowicz. Wystawa jest dostępna w zrewitalizowanym budynku Muzeum Kaszubskiego w godzinach funkcjonowania placówki. Można ją oglądać do końca marca. Wstęp jest bezpłatny.

Przypomnijmy, że kaszubskie wzory wyszyte złotą i srebrną nicią na czarnym, bordowym i zielonym aksamicie, czyli właśnie złotnica, nazwę swą zawdzięczają nakryciom głowy (złotogłowie). Przez wieki taki haft należał do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin, w tym szat o symbolicznym znaczeniu, takich jak kapy koronacyjne i płaszcze królewskie, a także szaty liturgiczne. Wiele pięknych haftów z XVII i XVIII wieku powstawało w żeńskich klasztorach – na Kaszubach zwłaszcza w Żarnowcu i w Żukowie.

Zdjęcia: Agnieszka Sosnowska Morawska, Izabela Denc.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.