W piątek, 10 marca w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni miał miejsce wernisaż wystawy Obrazem i słowem oraz promocja książki Andrzeja Bullera Człowiek z „Alfy”.

fot. Natalia Drężek

Po przywitaniu gości przez prezesa KFK Andrzeja Buslera wystąpiła kaszubska twórczyni ludowa Alicja Serkowska i opowiedziała o swoich dziełach prezentowanych na wystawie. Są wśród nich wizerunki świętych prezentowane na obrazach na szkle oraz ważne dla Kaszubów miejsca, postacie i krajobrazy. Każdy z nich – w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Mòje Stronë – stał się inspiracją dla literatów, którzy stworzyli wiersze, opowiadania i reportaże związane z tymi obrazami.

fot. Natalia Drężek

Następnie Dariusz Majkowski poprowadził rozmowę z Andrzejem Bullerem. Pytał m.in. o tytułową „Alfę”, czyli konspiracyjną Marynarkę Wojenną AK, tworzoną w Gdyni podczas II wojny światowej, oraz o głównego bohatera książki – harcmistrza Bernarda Myśliwka, który organizował struktury polskiego państwa podziemnego na Pomorzu. Ważnym wątkiem dyskusji było zaangażowanie harcerzy w walkę z niemieckim okupantem oraz różne postawy wojennych konspiratorów. Autor Człowieka z „Alfy” przypomniał również kilka postaci gdynian zasłużonych dla polskiego podziemia, w tym Lucjana Cylkowskiego.

fot. Natalia Drężek

Uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów promowanej publikacji zaprezentowanych przez harcerzy z 51 Wodnej Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej „Rozbitkowie” im. Kazimierza Porębskiego oraz Andrzeja Buslera. Ciekawym wspomnieniem były słowa członka Szarych Szeregów Henryka Ganowiaka, który wspominał swoją konspiracyjną przeszłość.

fot. Natalia Drężek

Na zakończenie była okazja do zadawania pytań i uzyskania pamiątkowego wpisu do książek od Andrzeja Bullera.

fot. Natalia Drężek

Więcej zdjęć w naszej GALERII.