W poniedziałek 27 marca 2023 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Kaszubski Zespół Parlamentarny, Kaszubskie Forum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Gdyni oraz wspomniana uczelnia zorganizowali wspólnie uroczystość otwarcia wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu, jaż do Roztoczi bróm”.

Prezentuje ona zagadnienia związane z kaszubską historią, literaturą oraz kulturą i sztuką. Inspiratorem jej powstania był przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego senator RP Kazimierz Kleina, a wykonały ją trzy kaszubskie instytucje: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni.

Uroczystość otwarcia wystawy w Gdyni prowadził przedstawiciel WSAiB Adam Labuhn. Jako pierwszy przemówił rektor tej uczelni Tomasz Białas, wyrażając wdzięczność współorganizatorom oraz licznie przybyłym gościom, którzy wypełnili po brzegi aulę w jakiej miało miejsce otwarcie. W ramach wydarzenia odbyła się rozmowa z twórcami wystawy i partnerami pomagającymi w jej powstaniu i upowszechnianiu. Moderujący dyskusję Dariusz Majkowski rozmawiał z pomysłodawcą „Felix Cassubii” senatorem RP Kazimierzem Kleiną, z senatorem RP Sławomirem Rybickim, wiceprezydent Gdyni Katarzyną Gruszecką-Spychałą, dyrektor Barbarą Kąkol z Muzeum Kaszubskiego, dyrektorem Michałem Hincem z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz prezesem Andrzejem Buslerem z Kaszubskiego Forum Kultury. Dyskutowano o kulisach powstania wystawy, o najważniejszych treściach jej poszczególnych części, a także o sytuacji kaszubskiej kultury i języka w całym regionie, a zwłaszcza w Gdyni.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było przecięcie czarno-żółtej wstęgi na planszy tytułowej i uroczyste otwarcie wystawy. „Felix Cassubia” będzie prezentowana w WSAiB w Gdyni do dnia 6 kwietnia br. w godzinach 9.00-18.00.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Fot. Adam Labuhn

Fot. Natalia Drężek

Więcej zdjęć w naszej GALERII.