W środę, 10 maja w Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja serii powieści Jana Piepki, składającej się z sześciu publikacji: „Purtkowe stegny”, „Hanesk”, „Szumiące wrzosy”, „Dzierzby w głogach”, „Cisza” oraz „Komu przypisano miłość…”.

Z tej okazji w siedzibie KFK pojawił się Jarosław Ellwart, właściciel wydawnictwa Region, które wydało tę serię, oraz znawca życia i twórczości Jana Piepki. Rozmowę z nim prowadził Dariusz Majkowski.

Na początku Jarosław Ellwart przybliżył życiorys Piepki, jego drogę twórczą, omówił poszczególne utwory, zarówno prozatorskie, jak i poetyckie. Kolejne pytania dotyczyły m.in. spotkań na temat kaszubskiej literatury, jakie Jan Piepka prowadził na Kaszubach i w całej Polsce, oraz politycznych poglądów pisarza, który – jak powiedział Ellwart – był „beneficjentem komunistycznego systemu”.

Nie zabrakło również prezentacji poetyckiej twórczości literata urodzonego i pochowanego w Łebnie oraz rozmowy o graficznej stronie promowanej serii. Na zakończenie uczestnicy mieli okazję nabyć powieści Jana Piepki.

Organizatorami wydarzenia byli: Wydawnictwo Region, Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni.

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek