Uczestniczki i uczestnicy kursu języka kaszubskiego organizowanego przez Kaszubskie Forum Kultury wybrali się w podróż do Bytowa, aby doskonalić znajomość kaszubszczyzny i poznać kilka ważnych dla naszej kultury osób.

W sobotę 6 maja wraz ze swoim szkólnym Dariuszem Majkowskim, prezesem KFK Andrzejem Buslerem oraz studentkami i studentami etnofilologii kaszubskiej spotkali się na bytowskim zamku. Odwiedzili tam wystawę poświęconą Józefowi Chełmowskiemu, o której opowiedzieli znakomici muzealnicy: dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego Tomasz Siemiński oraz Jaromir Szroeder – kustosz i organizator wielu wydarzeń promujących i rozwijających muzykę kaszubską.

W kolejnej części spotkania, w zamkowej Sali Portretowej na grupę z Gdyni czekał redaktor naczelny „Kuriera Bytowskiego” i twórca interesujących książek kaszubskojęzycznych – Piotr Dziekanowski. Przybliżył on historię kilku postaci ważnych dla kaszubszczyzny i związanych z Bytowem, zwłaszcza Szymona Krofeya, pastora ewangelickiego z XVI w., autora „Duchownych piesniów D. Marcina Luthera…”, zabytku kaszubskiego piśmiennictwa. Pisarz przybliżył także swoją twórczość, w tym kryminał „Kòmùda”, który podczas swoich lekcji wspólnie czytali  uczestnicy gdyńskiego kursu.

Bohaterem następnego spotkania był Łukasz Zołtkowski, publikujący znakomite reportaże w „Kurierze Bytowskim” i w „Pomeranii”. Punktem wyjścia rozmowy był tekst jego autorstwa „Szlachã wiérztë” opowiadający m.in. o tragicznym pożarze w Rekowie i śmierci chłopca, który go wywołał. Zołtkowski przedstawiał kulisy pracy nad tym reportażem, mówił o znaczeniu emocji czy zapachów oraz o swoistej grze, jaka toczy się między autorem a czytelnikiem.

Na zakończenie odbyło się spotkanie z burmistrzem Ryszardem Sylką, który przyjął swoich gości niezwykle serdecznie. Opowiedział o sukcesach, problemach i możliwościach rozwojowych Bytowa, a głównym tematem było zaangażowanie samorządu w pielęgnowanie języka kaszubskiego. Nie mogło zabraknąć opowieści o Bëtkù, maskotce miasta i bohaterze serii książeczek dla dzieci autorstwa Anny Gliszczyńskiej. Na zakończenie burmistrz wręczył uczestnikom spotkania pamiątkowe gadżety i fotokomiks Piotra Dziekanowskiego oraz Kazimierza Rolbieckiego „Arbata”, którego akcja dzieje się w Bytowie i okolicach.

Fot. Dariusz Majkowski

Fot. Andrzej Busler

Fot. Andrzej Busler

Fot. Dariusz Majkowski

Więcej zdjęć w GALERII.