17 czerwca na Oksywiu odsłoniliśmy tablicę historyczną, tym razem nawiązującą do Panteonu Pamięci Marynarka Wojenna RP – czyli upamiętnienia polskich marynarzy i okrętów, którzy nie powrócili z II wojny światowej. Historia zatoczyła koło – 40 lat po odsłonięciu pierwszych elementów Panteonu za sprawą głównego orędownika tego przedsięwzięcia kpt. mar. Jana Goska w 1983 roku – wiele lat później tablicę historyczną odsłaniamy w obecności jego syna – wicedyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksandra Goska, który przygotował tekst i udostępnił zdjęcia polskich okrętów MW.

Symbolicznej ceremonii odsłonięcia dokonaliśmy wspólnie z: Aleksander Gosk, p. Zajączkowskimi ze STAL Complex oraz ks. kanonikiem Kazimierz Glama.

Odwiedziliśmy także miejsce spoczynku kpt. mar. Jana Goska, który spoczywa w sąsiedztwie oksywskiej świątyni Parafia pw.Św.Michała Archanioła Gdynia-Oksywie. Bardzo ciekawie o dziejach powstania Panteonu mówił Aleksander Gosk – „Dla 30 marynarzy, zaangażowanych w powstanie Panteonu, którzy pozostali po II wojnie światowej na emigracji – Oksywie – było pięknym wspomnieniem młodości, w tym miejscu służyli, jako młodzi żołnierze, to były chwile, które wspominali przez lata na obczyźnie”.

Historia powstania tej tablicy to tylko potwierdzenie, że to co robimy w naszej społecznej pracy na rzecz Gdyni, Kaszub i Pomorza ma czasem głębszy sens.

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Więcej zdjęć w naszej GALERII.