24 czerwca w Szkole Podstawowej nr 43 w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia medali „Srebrna Tabakiera Abrahama”. Laureatami tej szczególnie ważnej nagrody dla społeczności kaszubskiej zostali w 2023 roku:

Andrzej Busler, Marcin Scheibe oraz Redakcja Kaszubska Radia Gdańsk.

– Nagroda w moim mateczniku, czyli Gdyni, to podwójna radość. Ma ona szczególną wartość, bo została przyznana przez moje koleżanki i kolegów. Jeżeli chodzi o Kaszubów, jesteśmy bardzo oszczędni, jeśli chodzi o emocje i komplementy, bo takie mamy charaktery. Otrzymać nagrodę od najbliższych, to na Kaszubach największa wartość – powiedział Andrzej Busler, szef Kaszubskiego Forum Kultury oraz wieloletni prezes gdyńskiego oddziału ZKP.

Radości z otrzymanej nie kryła także Tatiana Slowi, kierownik Redakcji Kaszubskiej Radia Gdańsk.

– Jestem dumna z całej redakcji. Tak naprawdę to docenienie kilku dekad pracy wielu pokoleń dziennikarzy. Natomiast z Radiem Gdańsk jest tak, że Kaszubi musieli trochę sami popracować nad sobą, tak żeby nie być przedmiotem czyjejś opowieści, tylko żeby podmiotowo opowiadać o sobie, w swoim języku, ale niekoniecznie, najważniejsze, że ze swojej perspektywy. Cieszę się, że ta perspektywa została doceniona. Jesteśmy z mikrofonami w różnych miejscach, tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Ta nagroda to dla nas dmuchnięcie w skrzydła – podkreślała Tatiana Slowi.

Medal Srebrna Tabakiera jest przyznawany od 1994 roku przez gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dla osób i instytucji działających na rzecz Kaszub i Pomorza. Do tej pory medal otrzymało przeszło 80 laureatów.

Podczas uroczystości wręczono nowym członkom zrzeszenia legitymacje członkowskie. Oprawę muzyczną zapewnili: Tomasz Fopke i Ryszard Borysionek.

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Więcej zdjęć w naszej GALERII.