Akwarium Gdyńskie – Informacja o projekcie: „Kaszuby na fali / Kaszëbë na walë” 

W Akwarium Gdyńskim rozpoczęła się dziewiąta edycja bezpłatnego projektu „Kaszuby na fali / Kaszëbë na walë”. Projekt jest wyjątkową formą edukacji przyrodniczo-językowej. Uczestnicy poznają piękno bałtyckiej przyrody na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w regionalnym języku kaszubskim. „Poznaj, aby zachować” to hasło przewodnie projektu. Poprzez poznanie języka, kultury i otaczającego nas świata przyrody, budujemy wśród uczestników zajęć poczucie odpowiedzialności za trwałość naszego dziedzictwa kulturowego.

Tematy zajęć prowadzone w ramach projektu:

„Kapitón Kùr Diôbeł i kaszëbsczé bùrczibasë / Kapitan Kur Diabeł i kaszubskie Burczybasy” – Zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat, realizowane w formie edukacji przez zabawę w Sali Przedszkolnej. Przeniosą dzieci na statek kapitana Kura Diabła, gdzie będą rozwiązywać zadania związane z poznawaniem środowiska Morza Bałtyckiego.

„Bôłt pòd kaszëbską banderą / Bałtyk pod kaszubską banderą” – Zajęcia dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat. W temat wprowadza opowieść edukatora ukazująca  specyfikę i wyjątkowość mieszkańców Morza Bałtyckiego. Część laboratoryjna zajęć łączy się z pracą dzieci przy binokularach, gdzie rozwiązują zadania związane z  bałtycką fauną.

Partnerem projektu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które sprawuje pieczę nad poprawnością językową projektu.

Projekt otrzymał nagrodę Skry Ormuzdowej za 2021 rok.

Projekt „Kaszuby na fali / Kaszëbë na walë” jest dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji o projekcie:

https://akwarium.gdynia.pl/kaszuby-na-fali-2023/

Rezerwacja zajęć:

+48 58 732 66 28, +48 605 082 626

oraz akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Koordynator projektu:

Magdalena Domańska +48 58 732 66 28

e-mail: mdomanska@mir.gdynia.pl