„Koncertu pieśni patriotycznych” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia” w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury wysłuchało kilkadziesiąt osób.  Spotkanie z muzyką w języku kaszubskim i polskim odbyło się 10 listopada.

– Na Kaszubach pieśni patriotyczne są rzadko związane z walką, najczęściej promują miłość do ojczystej ziemi, pięknej przyrody, tradycji i języka, który przekazali nam przodkowie – podkreślał prowadzący spotkanie Dariusz Majkowski. I rzeczywiście, o tym właśnie śpiewali członkowie zespołu „Gdynia” (czasami z pomocą uczestników koncertu, którzy chętnie włączali się do śpiewu).

Pieśni patriotyczne, gdyńskie i rybackie wywoływały wiele emocji – najczęściej dumę i radość, choć nie brakowało też tęsknoty za minionymi czasami i próśb, „żebë wrócył ten czas”.

ZPiT „Gdynia” jest prowadzony przez Danutę Pochwalisz i Agnieszkę Bradtke, a jego początki sięgają 1952 roku. Od tego czasu wykonał ponad 3000 koncertów, wiele za granicą. Jest ambasadorem kultury kaszubskiej w naszym mieście.

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Fot. Natalia Drężek

Więcej zdjęć w naszej GALERII. 

Działalność Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia” jest dofinansowana ze środków Miasta Gdyni.