Tablica, która powstała w hołdzie gdynianom zamordowanym przez Niemców w 1939 roku w Lasach Piaśnickich. Znajduje się na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich wydarzyła się tragedia, o której nigdy nie wolno zapomnieć. I właśnie tej tragicznej historii jest poświęcona tablica pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej. Ma ona upamiętnić gdynian zamordowanych przez Niemców w Piaśnicy.
W uroczystości odsłonięcia tablicy na Cmentarzu Wojennym w Redłowie udział wzięli m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, radni Gdyni – Elżbieta Raczyńska i Zenon Roda, Grzegorz Kuleta z biura senatora RP Sławomira Rybickiego, przedstawiciele Marynarki Wojennej i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza, III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Wydarzenie przygotował Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Zbrodnia Pomorska 1939
Według Jochena Böhlera w 1939 r. na Pomorzu Gdańskim zamordowano około 30 tys. osób, 10 tys. osób zostało zamordowanych w Okręgu Rzeszy Kraju Warty, 1,5 tys. w prowincji śląskiej i 1 tys. w rejencji ciechanowskiej. W Generalnym Gubernatorstwie w tym czasie rozstrzelano 5 tys. osób. Skala zbrodni niemieckich na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego w 1939 r., ich charakter i rola Selbstschutz Westpreussen to argumenty, które świadczą o potrzebie wprowadzenia do historiografii, edukacji i pamięci narodowej nowego pojęcia (fragment książki „Zbrodnia Pomorska 1939” autorstwa Tomasza Cerana, Izabeli Mazanowskiej, Moniki Tomkiewicz, Warszawa 2018).
Za UM Gdynia, www.gdynia.pl
Więcej zdjęć w naszej GALERII.
Komentarze są wyłączone.