Tablica, która powstała w hołdzie gdynianom zamordowanym przez Niemców w 1939 roku w Lasach Piaśnickich. Znajduje się na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich wydarzyła się tragedia, o której nigdy nie wolno zapomnieć. I właśnie tej tragicznej historii jest poświęcona tablica pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej. Ma ona upamiętnić gdynian zamordowanych przez Niemców w Piaśnicy.

W uroczystości odsłonięcia tablicy na Cmentarzu Wojennym w Redłowie udział wzięli m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, radni Gdyni – Elżbieta Raczyńska i Zenon Roda, Grzegorz Kuleta z biura senatora RP Sławomira Rybickiego, przedstawiciele Marynarki Wojennej i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza, III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Wydarzenie przygotował Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Zbrodnia Pomorska 1939

Według Jochena Böhlera w 1939 r. na Pomorzu Gdańskim zamordowano około 30 tys. osób, 10 tys. osób zostało zamordowanych w Okręgu Rzeszy Kraju Warty, 1,5 tys. w prowincji śląskiej i 1 tys. w rejencji ciechanowskiej. W Generalnym Gubernatorstwie w tym czasie rozstrzelano 5 tys. osób. Skala zbrodni niemieckich na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego w 1939 r., ich charakter i rola Selbstschutz Westpreussen to argumenty, które świadczą o potrzebie wprowadzenia do historiografii, edukacji i pamięci narodowej nowego pojęcia (fragment książki „Zbrodnia Pomorska 1939” autorstwa Tomasza Cerana, Izabeli Mazanowskiej, Moniki Tomkiewicz, Warszawa 2018).

Za UM Gdynia, www.gdynia.pl

Fot. J. Dworakowski

Fot. J. Dworakowski

Fot. J. Dworakowski

Więcej zdjęć w naszej GALERII.