21 lutego w Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja książki Janiny Grabowskiej „Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów. 25 stycznia – 3 maja 1945” poszerzona po latach przez Agnieszkę Kłys oraz Marcina Owsińskiego. który w niezwykle ciekawy i wyczerpujący sposób poprowadził całe spotkanie wzbogacając je prezentacją multimedialną. Tą tematykę prezentowaliśmy w Kaszubskim Forum Kultury wiele razy podczas spotkań m.in. z Elżbietą Grot, Tomaszem Słomczyńskim oraz wspomnianym już Marcinem Owsińskim.

Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Region i Muzeum Stutthof w Szutowie. Wznowiona książka jest niezwykle ważną pozycją związaną z tematyką Marszu Śmierci w 1945 roku:

Kompleksowe, nowe i rozszerzone opracowanie przygotowane przez Agnieszkę Kłys i Marcina Owsińskiego, nawiązuje do zasobu wiedzy zebranego i wydanego pierwotnie w 1992 roku przez Janinę Grabowską, ówczesną dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, która zmarła w 2004 roku. Dla oddania Jej wkładu w badania tematu książka operuje innowacyjną formą prezentacji autorskich treści, zdecydowanie także uwspółcześnia i wzbogaca informacje w oparciu o najnowsze ustalenia źródłowe i kartograficzne. Jej ważnym elementem jest także kwestia wciąż bardzo żywej lokalnej pamięci o wydarzeniach Marszu Śmierci na Kaszubach oraz wykaz wszystkich miejsc, mogił i upamiętnień tego wydarzenia i jego ofiar w terenie.”

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Więcej zdjęć w naszej GALERII.