Serdecznie zapraszamy na spotkanie z etnografką, kustosz MPiMKP Benitą Grzenkowicz-Ropelą „Jastrë – kaszubskie zwyczaje wielkanocne”, które odbędzie się 13 marca br. o godzinie 17.00 w Kaszubskim Forum Kultury przy ul. Piłsudskiego 18 w Gdyni.

Benita Grzenkowicz-Ropela, st. kustosz Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Z wykształcenia historyk sztuki i etnograf. Autorka wielu wystaw poświęconych sztuce regionalnej Pomorza zarówno ludowej jak i sztuce profesjonalnej. W swoich zainteresowaniach badawczych skupia się na zagadnieniach związanych z haftem kaszubskim oraz także historią pałacu i rodu Keyserlingk (obiekt od 1995 r. jest siedzibą MPiMK-P w Wejherowie).

W ramach pracy zawodowej Benita Grzenkowicz-Ropela współpracuje z artystami, także artystami ludowymi, rękodzielnikami oraz zajmuje się szeroko pojmowaną animacją kultury prowadząc spotkania autorskie, promocje książek, organizując jubileusze twórców i artystów oraz stowarzyszeń artystycznych. Koncentruje się na szeroko pojmowanej sztuce uznając, iż w społeczności lokalnej podział na sztukę profesjonalną i nieprofesjonalną może wydawać się dyskryminujący. Jako muzealnik jest otwarta na prezentowanie i dokumentowanie różnych inicjatyw i pasji artystycznych, które łączą i integrują społeczność lokalną.

Od 2008 r. współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Wejherowie, dla którego przygotowuje wykłady dotyczące szeroko pojętej sztuki, zwyczajów ludowych.