Uczestnicy kursu języka kaszubskiego prowadzonego w Kaszubskim Forum Kultury w poniedziałek 11 marca udali się wraz ze swoim szkólnym Dariuszem Majkowskim do siedziby Teatru Maszoperia w Domu Rzemiosła. Zamiast tradycyjnych zajęć lekcyjnych obejrzeli i wysłuchali sztuki pt. „Przed chëczą” autorstwa Anny Miller, która przez wiele lat uczestniczyła we wspomnianym kursie.

Spotkanie rozpoczął Ludwik Lubieński (również nasz kursant!), który przedstawił krótką historię teatralnej przygody Maszoperii z historią, kulturą, teatrem i językiem Kaszub.

Następnie ropoczął się spektakl. Był to dramat komiczny w formie teatru przy stoliku. Obok Anny Miller i Ludwika Lubieńskiego wystąpił Czesław Aleksak, który od kilku lat uczęszcza na zajęcia języka kaszubskiego w Forum. Sztuka bardzo spodobała się widzom, którzy docenili ciekawy scenariusz, grę aktorów, scenografię i piękną kaszubszczyznę.

Po przedstawieniu Ludwik Lubieński w imieniu Teatru Maszoperia podziękował Dariuszowi Majkowskiemu za lekcje języka kaszubskiego i pomoc w powstaniu „Przed chëczą”, a następnie odbyła się rozmowa na temat przedstawienia i dalszej współpracy pomiędzy KFK a Teatrem. Nad poprawnością języka kaszubskiego czuwał dr Darek Majkowski, który dzielił się swoją wiedzą dotyczącą języka kaszubskiego oraz aspektów związanych z kulturą kaszubską podczas przygotowywań. Nie zabrakło również wspólnych śpiewów (oczywiście po kaszubsku).

Dziękujemy Annie Miller, Ludwikowi Lubieńskiemu i Czesławowi Aleksakowi za niezapomniane przeżycia i zorganizowanie wspaniałego spotkania. Mamy nadzieję, że wkrótce uda się je powtórzyć, bo – jak mawiamy na Kaszubach – „to szmakało za wicy”.

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Więcej zdjęć w GALERII.