Dzień Jedności Kaszubów świętowano na różne sposoby – sporo Kaszubów było w Kolbudach na DJK, w Gdyni zaś odbył się mecz kaszubski Arka Gdynia ‒ OKS Odra Opole S.A.! Mecz mocnej walki zakończył się remisem 2 : 2.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia ważnych rocznic urodzin Wielkich Legend Arki: śp. Józefa Barbachena (102) oraz śp. Jacka Dziubińskiego (66). Piękna kaszubska oprawa, bardzo dużo osób z kaszubskimi szalami Arki i naszymi akcentami – zarówno gdynian jak i z innych miejscowości. Mnóstwo kaszubskich smaczków, pełny profesjonalizm – zadbano nawet o to, żeby tłumaczenia hymnów były na telebimie – hymny na początku odśpiewała po kaszubsku Weronika Ceynowa. Oczywiście kaszubskim spikerem był Adóm Hébel!

Piłkarze wychodzili na murawę z dziećmi w kaszubskich strojach ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiej Górze, a wcześniej bùczka! Piękny kaszubski etnodesign w czarno-żółtej tonacji – mnóstwo pięknych gryfów, haftów, przygotowano także atrakcje dla najmłodszych, w sklepie Arki częstowano tabaką, nie zabrakło kaszubskiej kapeli, kaszubskich nut w wersji piłkarskiej. Kilka dni przed meczem rozpoczęła swoje działanie Rada Kaszubska przy Arce Gdynia! Klub od kilku lat był aktywny w kaszubskim temacie, ale teraz jeszcze mocniej, dzięki Pawłowi Bien – dyrektorowi operacyjnemu Arki. Z pewnością czekają nas kolejne odsłony!

𝐊𝐚𝐬𝐳𝐞̈𝐛𝐞̈ 𝐳𝐧𝐚𝐜𝐳𝐢 𝐀𝐫𝐤𝐚! ⚫️🟡🤝🟡🔵

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

Więcej zdjęć:

https://www.facebook.com/JackSlomion/posts/pfbid0Q1Ycq2kc3yL2TfuuP743ryofVNQzwEKCDVkwzEEyX5AwexCZqd8HzEYg8YVPmcbzl

https://arka.gdynia.pl/news,24910-centrum-pomeczowe-arka-gdynia-odra-opole-22.html?fbclid=IwAR2ewHJKqGwPOTsxLjdb67FdoCPozMB89VxQn37Vdf4JM1hJXJu521xTbi0

👉  Oficjalna strona Arki Gdynia

Fot. Andrzej Busler

 

Jerzy Miotke, członek zarządu Kaszubskiego Forum Kultury razem z piłkarzami Arki Gdynia w ramach promocji kaszub podczas nagrań promocyjnych.

Fot. Arka Gdynia