4 kwietnia wspólnie z prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Janem Wyrowińskim,  prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział Gdynia Franciszkiem Gurskim oraz prezesem Kaszubskiego Forum Kultury Andrzejem Buslerem odbyło się spotkanie z Wojciechem Szczurkiem – prezydentem Gdyni. Głównym tematem spotkania był Światowy Zjazd Kaszubów, który Miasto Gdynia, chciałoby zrealizować w jubileuszowym roku – 100-lecia ‒ podkreślając kaszubskie korzenie. Jest już wstępna deklaracja prezesa Jana Wyrowińskiego w tej sprawie, a zostanie ona ostatecznie zatwierdzona przez Radę Naczelną ZKP.

Miasto z morza i marzeń było gospodarzem tej cyklicznej imprezy w 2006 roku. Wówczas do Gdyni przyjechało około 12 tys. Kaszubów z różnych części regionu. Światowe Zjazdy Kaszubów odbywają się na pamiątkę zjednoczenia wszystkich terenów charakteryzujących się zwartym osadnictwem kaszubskim w jednym województwie – pomorskim. Od 1999 roku ich corocznymi gospodarzami są kolejne miasta i miejscowości Pomorza.

Więcej na stronie UM Gdynia: https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/spoleczenstwo,7580/swiatowy-zjazd-kaszubow-w-setne-urodziny-gdyni,580857

Fot. Magdalena Czernek/UM Gdynia