10 maja w WSAiB Gdynia odbyła się „Piekielna debata”. Naszymi gośćmi byli: nauczycielka Alicja Balcerzak, Gracjan Lis i Michał Stankiewicz z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, którzy w ramach projektu edukacyjnego z pogranicza teatru, historii, politologii i socjologii, zaprezentowali debatę dwóch prezydentów USA – Ronalda Reagana i Donalda Trumpa. Uczniowie klasy humanistyczno-medialnej wykazali się erudycją i świetnymi zdolnościami aktorskimi. Podczas godzinnego starcia czekało na nas sporo wiedzy o geopolityce i współczesnych oraz dawnych aspektach polityki wspomnianych prezydentów USA. Zaprezentowana debata była skierowana głównie do uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 w Gdyni na czele z dyrektorem Krzysztofem Jankowskim. Z ramienia gospodarzy gościli nas dziekan Wydziału Prawa dr Paweł Chyc oraz jego pełnomocnik Adam Labuhn.

Po zakończeniu „Piekielnej debaty” na naszych gości czekało wiele atrakcji: spotkanie w Sali Senatu WSAiB Gdynia z przedstawicielami władz uczelni – dziekanem Wydziału Prawa – dr. Pawłem Chycem oraz jego pomocnikiem Adamem Labuhn oraz prezesami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział Gdynia i Kaszubskiego Forum Kultury – Franciszkiem Gurskim i Andrzejem Buslerem. W dalszej części Adam Labuhn oprowadził nas po gdyńskiej uczelni. Wśród wielu odwiedzonych miejsc najciekawszym była sala rozpraw z oryginalnym wyposażeniem Sądu w Gdyni, gdzie mogliśmy wcielić się w stroje prokuratorów, sędziów i obrońców.

Drugiego dnia oprowadzaliśmy gości z Darłowa po Gdyni ukazując im ciekawe miejsca w Śródmieściu m.in. Dworzec Morski (obecne Muzeum Emigracji) – ławeczkę ojców Gdyni – wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i inż. Tadeusza Wendy oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – w oprowadzeniu pomogła kierownik Działu Edukacji i Promocji Małgorzata Derlacz-Chmielowiec. Nie zabrakło nas także w kultowych miejscach Miasta z morza i marzeń – Orłowie i Kamiennej Górze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii!

 

Organizatorami i partnerami projektu byli:

Kaszubskie Forum Kultury

WSAiB Gdynia

Zespół Szkół Morskich w Darłowie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Gdynia

Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

Miasto Gdynia

Fot. Małgorzata Walasek i WSAiB Gdynia