Mùzyczny Tôrg to w tłumaczeniu z języka kaszubskiego muzyczna hala/targowisko. Pod nazwą Mùzyczny Tôrg kryje się cykl koncertów promujących współczesną, nową muzyczną scenę kaszub, której na próżno szukać w mediach głównego nurtu, a która doskonale rozwija się na obrzeżach dużych miast. Tworzą ją młodzi twórcy których charakteryzuje różne podejście do kaszubskiej muzyki – niektórzy traktują ją nieortodoksyjnie, inni zaś szukają jak najbliższej korzeniom formy przekazu. Podczas trzech koncertów wystąpi sześcioro grup i twórców, które zaprezentują swój autorski materiał muzyczny.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny

Miejsce: Halo Kultura, podziemia hali płaskiej – Zespół Hal Targowych w Gdyni

Ul. Jana z Kolna 37/53, Gdynia

 

Na cykl składają się występy: 

17.06.2024, 19:00

Wystąpią:

Klemensiewicz/Kisiel – Cassubia

Klemensiewicz / Kisiel – duet stworzony w 2015 roku z inicjatywy Jakuba Klemensiewicza grający autorską muzykę opartą na kolektywnej improwizacji. Muzycy udzielają się w wielu trójmiejskich projektach muzycznych oraz są laureatami konkursów jazzowych – finaliści konkursu Jazz Juniors 2019. W roku 2021 duet wydał debiutancką płytę poświęconą ludowej muzyce kaszubskiej z Jastarni, z której pochodzi Jakub Klemensiewicz

Brutczi Tuńc

BRUTCZI TUNC – projekt czerpiący z kaszubskiej tradycji weselnej. Utwory zawarte na płycie o tym samym tytule łączą dawne pieśni weselne ze współczesną produkcją i instrumentacją, tworząc mieszankę gatunków takich jak disco, folk, rock itp. Materiał wykonywany jest na żywo przez duet Cyryl Drążkowski i Maciej Kowalski, którzy współtworzą również zespół rockowy Transmisja z Kieszeni.

 

01.07.2024, 19:00

Kiev Office

Gdyńska formacja wykonująca rock, post-punk i muzykę alternatywną dowodzona przez Michała Miegonia. Tym razem Kiev Office w całości wykona nagrodzony w 2022 roku Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „Galion Gdyński” album “Gjinjenjé”. “Gjinjenjé” to historia Słowińców, ewangelickich Kaszubów znad jezior Gardno i Łebsko, jednej z ostatnich społeczności, która przez wieki zachowała na Pomorzu Zachodnim rodzimą kulturę i język. W czasach Księstwa Pomorskiego i reformacji dla Słowińców powstały pierwsze tłumaczenia tekstów religijnych na język kaszubski. Osieroceni przez wygasłą dynastię Gryfitów w czasach pruskich byli poddawani systemowej germanizacji, która doprowadziła do ostatecznej utraty języka w XX w. Powojenne próby polonizacji, wyrachowana polityka władz PRL i przemoc ze strony części polskich osadników doprowadziły do ostatecznego rozbicia społeczności słowińskiej i wyjazdu większości Słowińców do Niemiec.

 

Magdalena Lesiecka / Olga Hanowska

Pieśni Słowińców, legendy z Kaszub i atmosfera bezkresnych rubieży dawnego Pomorza – to wszystko znajdziecie w muzyce dwóch artystek i badaczek kultury Pomorskiej. Wyjątkowy występ, który przeniesie Was w czasie i przestrzeni ku nieznanemu.

 

30.09.2024, 19:00

Drëszë

Drëszë to trójmiejska grupa przyjaciół ze środowiska muzyki folkowej, tradycyjnej i jazzowej. Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska- wszechstronna osobowość artystyczna, Kaszubka, która od ponad dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii, mająca na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce (m.in. Turniej Muzyków Prawdziwych
w Szczecinie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zespół tworzy także akordeonista Michał Mantaj- związany z muzyką folkową oraz rockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanie
oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w. Po roku działalności do składu dołączył pochodzący z Jastarni saksofonista, klarnecista i improwizator Jakub Klemensiewicz.
Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych z uszanowaniem i wiernym zachowaniem oryginalnej warstwy tekstowej oraz melodii. Zespół jest finalistą konkursu Nowa Tradycja 2022- Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia oraz laureatem III nagrody na Przeglądzie Kultury Ludowej Pomorza EtnoSwołowo 2022.

Tatiana Slowi 

Tekściarka i wokalistka, wcześniej związana z zespołami takimi jak The Rozmish i CSB. Pisze i śpiewa m.in po kaszubsku, zawodowo dziennikarka radiowa.

Zaprasza stowarzyszenie Halo Kultura!

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni

Do Ùzdrzeniô!!!