Dobiegły końca prace związane ze wznowieniem książki autorstwa Wiesławy Kwiatkowskiej – gdyńskiej dziennikarki, opozycjonistki w czasach PRL-u, niestrudzonej w wieloletniej walce o prawdę Grudnia ’70 w Gdyni. Jej publikacja My trzymamy z Bogiem przybliża postać niezłomnego gdyńskiego kapłana – ks. prałata Hilarego Jastaka – Króla Kaszubów, kapelana Armii Krajowej i „Solidarności” oraz honorowego obywatela Gdyni i Kościerzyny. Publikację W. Kwiatkowskiej wznawiamy w momencie szczególnym dla pamięci gdyńskiego kapłana – bowiem rok 2024 Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ogłosiła ROKIEM KS. HILAREGO JASTAKA. Stało się to na wniosek czterech oddziałów ZKP: Banina, Gdyni, Kolbud i Żukowa.

Pierwsze wydanie My trzymamy z Bogiem ukazało się w 1991 roku nakładem Urzędu Miasta Gdyni. Były to ciężkie czasy transformacji ustrojowej i niełatwe dla tego typu przedsięwzięć. Uboga szata graficzna, słabej jakości papier… Ale treść książki była i pozostaje cenna, doskonale przybliża życiorys oraz działalność ks. H. Jastaka, ukazując jego dokonania, niezłomny charakter i kontekst historyczny czasów PRL-u. Ten właśnie okres przypadł na większość dorosłego życia kaszubskiego kapłana.

Jak wiele dokonało się od pierwszego wydania książki? Do wieczności w 2000 roku odszedł jej bohater – ks. H. Jastak, a w 2006 roku dołączyła do niego autorka – W. Kwiatkowska. Jak przez te kilka dekad zmieniła się Gdynia, Kaszuby i Polska – mała i wielka ojczyzna, którym ks. Jastak oddał tak wiele? To pytanie zostawmy historykom i socjologom.

Mimo upływu przeszło dwudziestu lat od śmierci ks. Jastaka, pamięć o nim jest żywa. Jeszcze za życia prałata Krzysztof Wójcicki opublikował wywiad-rzekę Rozmowy z księdzem Hilarym Jastakiem, książkę kilkukrotnie wznawianą. Od wielu lat w Gdyni, a także w innych miastach i miejscowościach kaszubskich – Baninie, Kościerzynie i Wejherowie, odbywają się inicjatywy związane z kultywowaniem pamięci o Nim – spotkania wspomnieniowe, debaty, spektakle, artykuły, wystawy, filmy dokumentalne, lekcje z młodzieżą oraz nadania ulic i rond Jego imienia. Co roku w rocznicę Jego śmierci z inicjatywy gdyńskich Kaszubów oraz środowiska „Solidarności” w kościele NSPJ w Gdyni odprawiana jest msza św. w intencji ks. Jastaka. W 2014 roku w setną rocznicę urodzin prałata u zbiegu gdyńskich ulic Władysława IV i Stefana Batorego stanął pomnik poświęcony kapłanowi, a niedługo później odnowiono jego nagrobek w podcieniu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa – parafii, której był budowniczym i pierwszym, wieloletnim proboszczem.

Często zastanawiam się czy to wszystko wystarcza? Ks. Jastak za swego życia był pomysłodawcą i co jeszcze ważniejsze – realizatorem ogromu wielorakich inicjatyw, ale nie to było moim zdaniem najważniejsze. Ks. Jastak siał w wiernych chrześcijańskie wartości – w duchu wolności serca, umysłu i ducha. Ważną jego cechą było niezwykłe umiłowanie prawdy i niegodzenie się na zło oraz krzywdę bliźniego. Ks. prałat celnie mówił i świadczył całym sobą o chrześcijaństwie i istocie słowa caritas – według niego – chrześcijaństwo bez czynu charytatywnego jest kompromitacją wiary. Niech ta myśl przyświeca nam w przyszłości w działaniu oraz kultywowaniu pamięci o Królu Kaszubów.

Bardzo cieszy mnie fakt, że do wznowienia książki My trzymamy z Bogiem powracamy po latach we współpracy z córką autorki Małgorzatą Sokołowską i jej wydawnictwem Verbi Causa, a mecenasem tego wydania jest podobnie jak niegdyś Miasto Gdynia.

 

Andrzej Busler

prezes Rady Oddziałów Północnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

NORDA

(ZE WSTĘPU)

 

Promocję książki zaplanowano 23 października br. o godz. 17.00 w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18). Wydawcami książki są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni we współpracy z Oficyną Verbi Causa Małgorzaty Sokołowskiej i Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni. Mecenasem wydania jest Miasto Gdynia. Podczas promocji na uczestników spotkania będzie czekał bezpłatny egzemplarz książki. Ponadto publikacja zostanie przekazana do gdyńskich bibliotek.