W dniu 26 lipca Kaszubskie Forum Kultury zorganizowało podwójne wydarzenie. Interesujący wieczór rozpoczął się od finisażu wystawy Wandy Frąckowskiej „To tu, to tam… woskiem malowane”.
Artystka opowiadała o tajnikach techniki zastosowanej w prezentowanych dziełach, a przede wszystkim
o swoich inspiracjach naturą (zwłaszcza morzem i górami) oraz podróżami. Wystawę można podziwiać
w siedzibie KFK przy Al. Piłsudskiego w Gdyni 18 tylko do końca lipca, ale podczas spotkania prezes Forum Jerzy Miotke wyraził nadzieję, że to nie ostatni pokaz prac Wandy Frąckowskiej w tym miejscu.
Druga część wydarzenia rozpoczęła się od projekcji filmu „Kaszubskie wesele”, jaki przypomina dawne zwyczaje związane ze „zdënkã” – od wizyty „dobrégò mãża” do zakończenia imprezy weselnej.
Na zakończenie pokazu rozległy się gromkie brawa, a o tym, jak powstawał ten najnowszy kaszubskojęzyczny film opowiadała jego reżyserka Tatiana Slowi. Zdradziła m.in., jak wyglądała praca aktorów i operatorów we wdzydzkim muzeum przy kilkunastostopniowym mrozie i braku ogrzewania, opowiadała o zaangażowaniu aktorów z Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina, o ich otwartości
na zmiany w scenariuszu, a także o dużej roli pracowników skansenu przy powstaniu tego dzieła.
Na zakończenie spotkania prezes Miotke podziękował gościom za udział w spotkaniu i zaprosił na kolejne wydarzenia organizowane przez Kaszubskie Forum Kultury, a przedstawiciele zarządu KFK wręczyli kwiaty Wandzie Frąckowskiej i Tatianie Slowi.

 

 

Fotogalerię z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj