W minioną środę, 29 maja gościem Kaszubskiego Forum Kultury była doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego z Białorusi ‒ Olga Borysenko. W swoim wykładzie pt. „Polesie zachodnie. Historia, tradycja i kultura” bardzo ciekawie i wyczerpująco przybliżyła charakterystykę obszarów leżących na styku granic Polski, Ukrainy i Białorusi ‒ skąd sama pochodzi. Poruszone zostały tematy religii, architektury, tradycji i zwyczajów, malarstwa sakralnego oraz znanych osób związanych z tą krainą. Olga Borysenko odniosła się także do teraźniejszości i przemian jakie zachodzą w tym regionie w różnych aspektach życia jego mieszkańców.

Olga Borysenko z pasją opowiada o swoich rodzinnych stronach. Fot. Żaneta Janicka

Na zakończenie spotkania, oprócz podziękowań dla głównego gościa ‒ Olgi Borysenko, przedstawiciele Zarządu ZKP Gdynia i KFK złożyli podziękowania dla Bernarda Bieszka, członka Koła ZKP Gdynia Wielki Kack, twórcy rzeźbionego gryfa kaszubskiego, który od jakiegoś czasu ozdabia wnętrze Kaszubskiego Forum Kultury.

Podziękowania dla prelegentki. Fot. Żaneta Janicka

Doszło do pewnego rodzaju wymiany. Panu Bernardowi Bieszkowi wręczony został bowiem również gryf, jednak w formie grafiki autorstwa Mariana Buslera.

Gryf – grafika autorstwa Mariana Buslera dla Bernarda Bieszka. Fot. Żaneta Janicka

Bernard Bieszk i dwa gryfy, w towarzystwie prezesa i członków ZKP Gdynia. Fot. Żaneta Janicka

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.