Powaga, łzy wzruszenia i duma z naszych przodków – takie odczucia towarzyszyły widzom filmu „Wieś sprawiedliwych. Świadkowie”. Podczas projekcji siedziba Kaszubskiego Forum Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca. Uczestnicy spotkania w ciszy i skupieniu słuchali relacji mieszkańców Pomieczyna pamiętających Marsz Śmierci z 1945 r. Świadkowie tej tragedii opowiadali twórcom filmu – Andrzejowi Dudzińskiemu (reżyser) oraz Tomaszowi Słomczyńskiemu (współautor scenariusza i producent wykonawczy) – o okrucieństwie niemieckich żołnierzy, przeraźliwym mrozie, wygłodzonych więźniach obozu koncentracyjnego KL Stutthof i o pomocy, jakiej Kaszubi udzielali maszerującym.

Po projekcji, Dariusz Majkowski rozmawiał z Tomaszem Słomczyńskim o pracy nad powstaniem tego dzieła. Współtwórca „Wsi sprawiedliwych” opowiadał o swoim zdumieniu odwagą i poświęceniem mieszkańców Pomieczyna oraz o tym, że uczestnicy tych wydarzeń nie uważali siebie za bohaterów. Twierdzili, że po prostu zrobili to, co do nich należało, a przecież za pomoc więźniom Niemcy grozili śmiercią zarówno pomagającym, jak i ich rodzinom.
Twórca filmu zaapelował również do osób pamiętających II wojnę światową oraz do ich krewnych i znajomych o utrwalanie opowieści o tym strasznym czasie. Kaszubskie Forum Kultury dołącza się do tej prośby. Pomożemy wszystkim chętnym skontaktować się z Tomaszem Słomczyńskim, który zapisuje i nagrywa wojenne wspomnienia.

Podczas dyskusji kończącej spotkanie wystąpił m.in. prezes redzkiego partu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Krauze. Prosił o szerokie udostępnianie filmu „Wieś sprawiedliwych. Świadkowie”, aby współczesna młodzież kaszubska mogła dowiedzieć się o bohaterstwie swoich przodków.

Warto podkreślić, że całe spotkanie rozpoczęło się od występu chóru „Dzwon Kaszubski” dyrygowanego przez Piotra Klemenskiego, który wykonał kilka patriotycznych pieśni kaszubskich.

Dziękujemy chórzystom, twórcom filmu i wszystkim gościom, którzy 12 lutego tak licznie pojawili się w Kaszubskim Forum Kultury.

Projekcję poprzedził wstę muzyczny Chóru „Dzwon Kaszubski”. Fot. Żaneta Janicka

Współtwórca filmu – Tomasz Słomczyński podczas rozmowy z Dariuszem Majkowskim. Fot. Żaneta Janicka

Więcej zdjęć jest dostępna w fotogalerii – wejdź tutaj.