W piątek 11 czerwca w Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja książki „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury”. Ze względu na obowiązujące ograniczenia mogło w niej wziąć udział tylko 20 osób, ale mamy nadzieję, że już wkrótce nasza sala przy al. Piłsudskiego 18 wypełni się po brzegi.

Gości przywitał prezes KFK Andrzej Busler, który zwrócił uwagę na to, że jest to pierwsza promocja z udziałem publiczności od czasu wybuchu pandemii. Zachęcił również do oglądania nowej wystawy poświęconej Wojciechowi Kiedrowskiemu (więcej na jej temat pisaliśmy TUTAJ).

Rozmowę na temat promowanej publikacji prowadził dr Dariusz Majkowski, a z licznego grona autorów „Gniazda gryfa” do Forum przybyli: prof. Cezary Obracht-Prondzyński (redaktor naukowy całości) i dr Tomasz Rembalski (autor m.in. wielu haseł związanych z Gdynią). Pytania dotyczyły doboru haseł, których jest ok. 400, procesu tworzenia publikacji, układu poszczególnych haseł, a zwłaszcza takich jak: Gdynia, Antoni Abraham czy Król Kaszubów. Prof. Obracht-Prondzyński opowiadał również o trudnościach związanych z ujednolicaniem i redakcją tekstów, które opracowywało 11 autorów.

Nie zabrakło też informacji o graficznej stronie „Gniazda gryfa”. Publikacja na ponad 740 stronach zawiera kilkaset fotografii i wiele skanów z ważnych kaszubskich książek i czasopism oraz map.

Po zakończeniu rozmowy z autorami uczestnicy promocji mogli zadawać swoje pytania, a następnie była możliwość zakupu „Gniazda gryfa” i uzyskania autografów od prof. Obracht-Prondzyńskiego i dr. Rembalskiego.

Promocja została zarejestrowana i już wkrótce będzie ją można oglądać na naszym kanale YouTube.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert

Fot. Renata Gleinert